Annonse
Næringsliv
Fattige gründere gjør det best
Gründere med mye penger har mindre sjanse for å lykkes enn om de var fattige. Forskere tror at etablerere med god økonomi er mindre motivert for å jobbe hardt nok med prosjektene sine.
Annonse
Professor Jarle Møen ved Norges Handelshøyskole har sammen med en kollega ved universitetet i Aberdeen undersøkt lønnsomheten til 1300 norske foretak som ble etablert i perioden 1992 til 2002. De ville undersøke den klassiske tesen om at jo større gründerens formue er, jo større blir selskapets profitt.
De fant imidlertid det stikk motsatte, kan Aftenposten fortelle. De rikeste 5-10 prosentene av utvalget gjorde det dårligere enn andre.
Forskerne har ingen bevis for hvorfor det er slik, sier Møen. Han lanserer imidlertid en teori om at motivasjonen for å tjene mer penger synker hvis du allerede er nokså rik. Fattige gründere er rett og slett mer sultne på suksess, tror han.
Nylige artikler
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Så mange ledere er det i kommunen der du bor
Mest leste artikler
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen