jobb og ledelse
Felemaker på stabbursloft
Viggo Molteberg forlot en godt betalt oljejobb for å begynne som felemaker og felereparatør på et gammelt stabbursloft i Stavanger.
Fram til 1999 jobbet han som prosjektingeniør i et konsulentfirma som hadde oppdrag for Philips, men da firmaet han jobbet i mistet kontrakten med oljeselskapet, ble han permittert. Dermed fikk han tid til å være ett år hjemme sammen med minstegutten Magne Johan - og samtidig dyrke sin store hobby, fioliner.
- Jeg pleide å bruke kjøkkenbordet til å høvle fioliner på. Men så kom det et par musikere med kontrabasser og ville ha hjelp. Da ble det fullt. På et tidspunkt sto det tre kontrabasser på kjøkkenet, og tallerkenhyllene var fylt opp med fioliner. Da sa kona stopp, sier Molteberg og ler.
Musikerkona Gjertrud Økland er imidlertid «skyldig» i at han ble bitt av fiolinbasillen. Han ble med henne rundt da hun skulle kjøpe ny fiolin. Han ble fascinert av prisen og at han faktisk kunne høre forskjell på en fiolin til 40.000 kroner og en til 150.000 kroner. Nå er han felemaker på heltid.
- Det finnes ingen instrumenter som er så magiske, med så mye udefinerbart i, og som det er så mange nyanser i, sier han entusiastisk.
Nylige artikler
Fristelsen til å stadig skylde på andre
Ekspert frykter Ukrainas skjebne: – Bør gå kaldt nedover ryggen på europeerne
Ny AUF-leder vil ha unge i arbeid: – Trenger mer cash
Det maskiner ikke kan gjøre
Arbeidsmiljøloven står i veien for fremtidens arbeidsliv
Mest leste artikler
Høyesterett strammer inn: Flere kan få krav på overtidsbetaling
Henning Bang: Hva skiller gode og dårlige ledergrupper?
Vegard Einan: Tariffavtaler svekker bedriftenes konkurransekraft
NHO-direktør: Tariffavtaler får bedrifter til å unngå organisering
Nato i kaos: Trump skaper usikkerhet om Ukraina og Russland