Nyskaping
Fem som vil løse sosiale utfordringer
Fem ulike selskaper er nominert til å vinne en halv million kroner og hederstittelen «Årets sosiale entreprenør»
Det er Ferd Sosiale Entreprenører som deler ut prisen. Ferd Sosiale Entreprenører investerer i sosiale entreprenører og tilbyr nettverk, kapital og kompetanse innen forretningsutvikling og strategi.
Årets Sosiale Entreprenør er en hederspris til en sosial entreprenør som har et spesielt stort potensial for å løse sosiale utfordringer, heter det i en pressemelding fra Ferd.
Allerede har de nominerte blitt tildelt 50.000 kroner hver. Vinneren, som annonseres under Ferds konferanse for sosialt entreprenørskap 9. november får 500.000 kroner.
– Årets nominerte har gode løsninger, solide forretningsmodeller og bruker plattformer som gjør at de kan nå mange mennesker raskt, sier Ferd-eier og juryleder Johan H. Andresen.
Hele 57 søkere hadde meldt seg på konkurransen innen fristen utløp 1. september 2017, og ifølge Andresen var det mange gode søknader.
– Vi er imponert over både omfanget og kvaliteten, sier Andresen.
De fem nominerte er
Dråpen i havet – hjelper barn og deres mødre som ankommer Europa som flyktninger ved å koordinere frivillige hjelpearbeidere, og ved å samle inn og distribuere nødvendig utstyr.
Chooose – er en plattform for klimahandling, som kjøper opp klimakvoter uten å bruke dem. «Vi kjøper opp og «hiver CO2-kvotene i søpla».
Braive – utvikler kurs og trening for å takle lettere mentale og psykiske lidelser.
Nyby AS – en digital plttform som kobler ulike tjenester sammen ressurser og behov i samfunnet – for eksempel med brukere og leverandører av velferdstjenester.
Motitech AS – er et motivasjonsverktøy som stimulerer eldre og personer med demens til økt fysisk aktivitet.
Tidligere vinnere av Årets Sosiale Entreprenør:
2016: Generasjonsmøtet M
2015: Gammel Nok
2014: Monsterbedriften
2013: Epleslang
2012: Lyk-z & døtre
2011: Noen
2010: Forandringsfabrikken
Nylige artikler
Forsvaret bistår politiet med vakthold i Oslo
Trump: – Vi avsluttet krigen med Iran i dag
Norsk sokkel har passert toppen – eksporten på rekordnivå
Om fornuft og dømmekraft i lederskapet
Jeg jobber med KI. Derfor vil jeg helst ikke snakke om KI
Mest leste artikler
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre
Norsk studie: Toppledere lar personlige verdier og følelser styre beslutninger
Studentenes reaksjon på kunstig intelligens handler ikke bare om jobber, men om læring, kritisk tenkning og et mer krevende arbeidsliv.
Anthropic ber om KI-pause: Reell advarsel eller smart PR-stunt?
NHH-studie gjort i norske bedrifter: Tjenende ledelse kan påvirke lønnsomheten negativt