jobb og ledelse

Ferske fjes: Fra trainee til toppsjef

Frode Haugli har gått gradene fra Marketing Trainee til administrerende direktør i Hewlett-Packard. Nå har han fått brikkene på plass etter fusjonen med Compaq.

Publisert Sist oppdatert

Frode Haugli er administrerende direktør i Hewlett-Packard her i Norge og er relativt nylig ferdig med å fusjonere Compaq og HP - og det har vært en vellykket prosess. Fusjonen har bidradd til at man øker lønnsomheten for eiere og har en markedstilpasset organisasjon i Norge. Frode Haugli er godt fornøyd med resultatet i HP Norge inneværende år som ble avsluttet 1. november 2003 (avvikende regnskapsår). Selskapet fremstår i dag som Norge største IT-leverandør med 3,6 milliarder kroner i omsetning.

- Både som konsern og i Norge har HP hatt et godt år og vi fornøyd. Vi har doblet inntjeningen i Norge med en tilnærmet stabil topplinje, sier Frode Haugli.

- Teknologibransjen har lagt noen tøffe år bak seg og det har gått sidelengs noen kvartaler nå. Markedet har vist tendenser til vekst igjen de siste månedene, og det ser ut til å bedres ytterligere, sier Haugli.

KLATRET KARRIERESTIGEN

Frode Haugli har klatret hele karrierestigen i HP fra læregutt til toppsjef. Han begynte sin karriere i HP Norge som Marketing Trainee i august 1986. Den stillingen hadde han i tre måneder før han ble produktsjef for PCer og periferiutstyr. Senere fulgte en rekke stillinger innen salg og ledelse før han ble administrerende direktør i november 1996, en stilling han hadde til november 2000. Fra oktober 1999 (ett år overlapp som administrerende direktør i Norge) til april 2002 var han sjef for HP i Nord-Europa før han igjen vendte nesen hjemover og ble administrerende direktør i HP Norge. Selv om Haugli har jobbet i HP i hele sin karriere etter avsluttet utdannelse, har han også hatt en del andre jobber. Han har blant annet jobbet ett år på psykiatrisk sykehus på Hamar, en tid han synes var interessant og lærerik. Fritiden bruker Frode Haugli på familie og venner. I tillegg blir det litt tid til trening og jakt, og han presiserer at det er rypejakt som gjelder.

DYKTIGE OVERFOR KUNDENE

- Hva er de største utfordringene for HP fremover?

- De største utfordringen er nok å være dyktige nok overfor kundene og partnere, og drive ut de mulighetene som er i markedet til vår fordel. Internt er det viktig å ha sterk fokus på de viktigste tingene og hente ut hele potensialet i organisasjonen, sier Haugli.

Haugli mener fusjonen mellom HP og Compaq har gitt synergi på flere akser, spesielt på produktaksen. Han sier HP nå har en produktportefølje som er særdeles sterk og markedsledende. Selskapet har også fått en mer kraftfull organisasjon med et mye sterkere tjenestespekter.

- Hvordan er det å gjennomføre en fusjon når man er så langt unna beslutningen om å fusjonere?

- Nå først beslutningen er tatt er det bare å fusjonere. Det spiller liten rolle om det er nasjonalt eller internasjonalt beslutningen tas. Vi holdt gjennom fusjonen høyt trykk på tempo, kundefokus og teamwork. Dette har vært viktige suksesskriterier for fusjonen, og er områder som vi fortsetter å fokusere på i tiden fremover, sier Haugli.

Frode Haugli
Født: 4. august 1960
Utdanning: Handelsakademiet, samt videreutdannelse fra Henley, The Management College
Fritid: Familie, venner, trening, fotball, rypejakt
Sivilstatus: Gift, to barn
Aktuell: Administrerende direktør i HP Norge

Powered by Labrador CMS