Samfunn
Flertall for luftkabel i høringsuttalelser
Alternativet med luftkabel mellom Sima og Samnanger får støtte fra de fleste av de som fram til nå har levert sin høringsuttalelse om kraftledningen i Hardanger.
Natt til tirsdag gikk fristen for å komme med en uttalelse om utvalgsrapportene knyttet til sjøkabelalternativet ut. Blant de 31 som har kommet med sine uttalelser, er det flertall for luftkabler, mens det er dødt løp mellom sjøkabel og det såkalte tredje alternativet, skriver Nationen.
Det tredje alternativet består av oppgradering av det eksisterende linjenettet kombinert med utbygging av fjernvarme og stimulering til lokal kraftproduksjon.
Organisasjonen Bevar Hardanger går inn for det tredje alternativet med sjøkabel som alternativ løsning, mens miljøstiftelsen Zero nå er positiv til både sjøkabel og luftkabel.
Eidfjord og Samnanger kommune aksepterer luftspenn, mens Ulvik og Bergen ønsker sjøkabel sammen med Hardangerrådet, som omfatter sju kommuner i Hardanger. (©NTB)
Les også:
Nylige artikler
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Så mange ledere er det i kommunen der du bor
Mest leste artikler
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen