nyheter
Forbannet på svenske SAS-kolleger
Etter 20 timers forhandlinger er SAS i Sverige blitt enig med sitt kabinpersonale om en ny overenskomst. Danskene er forbannet.
Dermed unngås en varslet streik som var planlagt å begynne i morgen tidlig, melder Dagens Industri.
Partene forhandlet til det siste om å bli enige om arbeidstiden, og de over 1000 kabinansatte er ikke helt tilfreds med resultatet.
Personalet har verken pauser eller matpauser i samsvar med arbeidsmiljølovens mening, skriver kabinpersonalets forhandlingsutvalg i en e-post til TT.
- Vi har forsøkt å få til matpauser for å sikre helse og funksjonsdyktighet. Vi har forsøkt å begrense antalle lange vakter per person. Matpauser er ikke tilgodesett. Mulighet til å spise garanteres først etter åtte timers arbeidsdag. Arbeidsdagene er like lange som tidligere. Konkret innebærer dette at selskapet kan fortsette med å la kabinpersonalet arbeide 13 timer og 20 minutter i strekk og utover, heter det i e-posten.
I Danmark er kabinpersonalet forbannet på betingelsene som deres svenske kolleger har gått med på.
- Vi må nå konstatere at vi står helt alene. Hvis ikke andre vil ta kampen, må vi gjøre det. Vi er villige til å kjempe til siste bloddråpe, sier lederen for det danske kabinpersonalet, Verner Lundtoft Jensen til Børsens Nyhetstjeneste.
Nylige artikler
Balansekunstner Støre vil ikke at Nato raser sammen
Ny rapport: De rike i verden blir bare rikere
Skipsmegler fikk sparken etter puppebilde – fikk medhold i ankesak
Trump i melding til Støre: Ikke lenger forpliktet til å tenke utelukkende på fred
Å klage på Trump hjelper ingen
Mest leste artikler
Noen ledere velger operative roller over lederstillinger
Frank Gran om arbeidsmiljølovens nye krav: Politiets utfordringer i 2026 fører til lovbrudd
Magne Lerø: Slik sprenger sikkerhetskrav offentlige budsjetter i Norge
LO og Ap-regjeringens samarbeid irriterer andre parter i arbeidslivet
Arbeidstilsynet lover mer veiledning etter kritikk fra arbeidsgivere