Samfunnsansvar
Forbrukerrådet mener banker tåkelegger priser på fond
En undersøkelse fra Forbrukerrådet viser store sprik i hvor gode banker og fondsforvaltere er til å vise prisene på fond. Rådet mener KLP og DNB imponerer, men er skuffet over Sparebank1 og Nordea.
– Som kunder må vi kunne forvente at pris er godt synlig i enhver sammenheng, også når aksjefond blir presentert for oss. Å vise prisen sammen med produktet er standard i nettbutikker i alle andre bransjer, sier Jorge Jensen, fagdirektør for finans i Forbrukerrådet.
Han påpeker at selskapene med enkle grep kan synliggjøre priser bedre og dermed klatre oppover i målingen.
– Et første grep er å la forbrukerne slippe å sette i gang kjøpsprosessen før de får vite prisen, sier Jensen.
Mye informasjon – ikke pris
Dårligste storbank er Nordea med bare 53,3 poeng. Likevel er det bankene i Sparebank 1-gruppen som imponerer fagdirektøren minst.
– Kundene får vite hvilket fond de bør kjøpe, men ikke prislappen. Faktisk må kundene trykke videre på kjøpsknappen uten å få vite prisen, sier Jensen.
I undersøkelsen straffes aktørene ganske hardt for at pris ikke vises i fondsoversikten, og det er hovedårsaken til Nordeas svake poengsum.
– Nordea presenterer mange kolonner med mye informasjon i sin fondstabell, og det påfallende at det nettopp er prisen som mangler i oversikten. Det skal enkle grep til for å vise seg mer forbrukervennlig, sier Jensen.
Tar selvkritikk
Nordeas fondssjef, Petter Hermansen, sier til NRK at de ikke bevisst forsøker å skjule prisen for kundene, men han tar likevel selvkritikk.
– At Nordea kommer så dårlig ut er uheldig. Dette er en nyttig tilbakemelding som vi vil ta med oss når vi jobber for å bli bedre.
KLP er åpen om prisene, og av 100 maksimalt oppnåelige poeng får de 99,6. Blant storbankene er DNB klart best. Norges største bank oppnår 85,7 poeng. Neste storbank i rangeringen er Danske Bank, med 78,1 poeng.
Nylige artikler
Ungdomskriminaliteten i Oslo går ned
Jordens ressurser er brukt opp for i år
KI-strategien lykkes ikke før folk faktisk endrer måten de jobber på
Øystein Eriksen Søreide: Norge har en utfordrende avhengighet av utenlandsk infrastruktur
Noen som jobber nesten alltid – heldigvis
Mest leste artikler
Øystein Eriksen Søreide advarer: Norge er for avhengig av utenlandsk digital infrastruktur
NHO-direktør Vegard Einan advarer mot uforutsigbar arbeidslivspolitikk og nye overtidsregler for deltid
Tormod Harbo: Derfor misbrukes forskning i samfunnsdebatten
Lise Lyngsnes Randeberg: Seier i lønnsoppgjøret i staten, advarer mot populisme
John Markus Lervik om jobb og ferie: Slik bygges milliardselskaper