Forbruksgjelden økte med 13,2 milliarder kroner i fjor
Den totale forbruksgjelden i Norge var på 173,6 milliarder kroner ved utgangen av 2024. I løpet av fjoråret økte den med 13,2 milliarder kroner.
Nedbetalingslån og kredittkortgjeld som ikke blir betalt ved forfall, utgjør den rentebærende forbruksgjelden.
I perioden økte nedbetalingslån med 5,5 milliarder kroner, eller 6,2 prosent, og kredittkortgjelden med 7,7 milliarder kroner, eller 10,9 prosent, viser tall fra Norsk Gjeldsinformasjon.
Den samlede rentebærende gjelden utgjør 138,2 milliarder kroner.
– Forbruksgjelden har hatt en markant økning i 2024, hvor kredittkortgjelden sto for den største økningen. Det er imidlertid positivt at den rentebærende kredittkortgjelden har falt på slutten av året, sier daglig leder Svein Ove Karstensen i Norsk Gjeldsinformasjon.
Ifølge ham skyldes det at en del refinansierer og erstatter kredittkortgjelden med nedbetalingslån som har noe lavere rente.
Nylige artikler
Da tilliten brast
Baksiden ved større åpenhet
Tre av fire forsvarsinvesteringer forsinket
Stoltenberg har fått et nytt internasjonalt München-verv
Flere kommuner vil ikke bosette en eneste flyktning i år
Mest leste artikler
Annerledes å lede frivillige enn å lede «vanlige» ansatte
Hvordan håndtere en ansatt som er varetektsfengslet: Advokatene svarer
Jobb & karriere: Hvordan håndtere rollekonflikt når lederrollen føles feil
Kostnadsoverslag for norsk atomopprydding: Foreløpig inntil 57 milliarder kroner
Magne Lerø: Økokrim etterforsker Mona Juul og Terje Rød-Larsen for korrupsjon fører neppe fram