nyheter

Forbyr bruk av sedler på spilleautomater

Kulturminister Trond Giske vil innføre forbud mot bruk av sedler på gevinstautomater, og tror på et raskt vedtak.

Publisert Sist oppdatert

Høyesterett besluttet i desember å utsette sin vurdering av om Norsk Tipping kan få enerett på automatdrift. Dagens automater skulle vært avviklet 1. april i år, men det vil bli gitt forlengelse i påvente av at EFTA-domstolen har behandlet saken, sannsynligvis i løpet av første halvår 2007, skriver departementet i en pressemelding.

- Et forbud mot bruk av sedler vil kunne vedtas raskt, og vil begrense hvor raskt automatene kan sluke de spilleavhengiges penger. Dette er det mest effektive tiltak vi kan gjennomføre på kort sikt, så lenge ESAs behandling av saken stanser en mer langsiktig og permanent løsning, sier kultur- og kirkeminister Trond Giske.

Forslag om forbud mot bruk av sedler vil bli sendt på høring i begynnelsen av februar med sikte på raskest mulig vedtak.

Spørsmålet om enerett for Norsk Tipping vil føres videre fram mot en prøving for EFTA-domstolen. Det vil bli vurdert å innføre ytterligere restriksjoner på gevinstautomatvirksomheten.

Powered by Labrador CMS