Samfunn
Fornuftig og forsiktig statsbudsjett, mener DNB-økonom
Lavere oljepengebruk i statsbudsjettforslaget overrasker sjeføkonom Kjersti Haugland i DNB.
Men hun mener regjeringens tilnærming er fornuftig.
– Det er en større nedgang enn man hadde trodd. Pengebruken i 2021 er fortsatt høy, men regjeringen er forsiktig, sier Haugland til NTB.
Klokka 8 onsdag morgen la regjeringen fram nøkkeltall i forslaget til neste års statsbudsjettet. Her kommer det fram at regjeringen foreslår å bruke 313,4 oljemilliarder neste år – 90,9 milliarder mindre enn i år. Hele budsjettet legges fram i Stortinget av finansminister Jan Tore Sanner (H) i Stortinget klokka 10.
– I dagens situasjon er det fornuftig å redusere oljepengebruken fra det skyhøye nivået vi har hatt i år, sier Haugland.
Hun understreker at for store innstramminger vil gjøre det vanskelig for norsk økonomi å hente seg inn igjen etter koronatiltakene. For høy pengebruk kan på sin side redusere omstillingsevnen til norsk økonomi.
Statsbudsjettforslaget som nå legges fram, innebærer likevel et 1 % løft for norsk økonomi i 2021, når man korrigerer for koronatiltakene.
Haugland understreker at nedgangen i oljepengebruken samtidig gir regjeringen et slingringsmonn.
– Det er fortsatt mulig å øke pengebruken hvis det skulle vise seg å gå dårligere med norsk økonomi enn forventet, sier hun.
Nylige artikler
Fredsprisvinneren vant folkets hjerter – tross alt
Ny vurdering av pendlerfradrag kan gi penger tilbake
Dette er Høyre-trioens distriktsalibi: Odelsgutt fra bøgda
Slik skal Norge gjøre seg mer attraktivt
Chile kan få sin mest høyreorienterte president siden Pinochet
Mest leste artikler
Slakter eget slagord
Økende arbeidsledighet blant unge: Er arbeidslivet tilpasset Gen Z?
Historisk vedtak: FN-konvensjon for funksjonshemmede innlemmes i norsk lov
Ole Gustav Gjekstad: Ny landslagssjef med fokus på individuell teknikk
Frank Gran om omkamper i kunnskapsorganisasjoner: Forståelse og ledelse