Europa
Forretningsmenn tilknyttet Erdogan-rival pågrepet
Tyrkisk politi har fredag pågrepet fremstående forretningsmenn som anklages for å ha gitt penger til president Recep Tayyip Erdogans rival Fethullah Gülen.
Politiet holdt i morgentimene fredag på med å gjennomsøke selskapets lokaler.
Boydak Holding er et stort konsern i Tyrkia med en rekke underselskaper innen møbel-, energi- og bankvirksomhet. Boydak Holding har inntil nylig vært medlem av næringslivsorganisasjonen Tuskon, som knyttes til den USA-baserte muslimske predikanten Gülens bevegelse. Selskapet kunngjorde i fjor høst at det meldte seg ut av Tuskon fordi organisasjonen var blitt forbundet med en parallell struktur. Dette er et begrep som Erdogan benytter når han refererer til Gülens bevegelse.
Regjeringen i Tyrkia anklager Gülen og hans støttespillere for å stå bak en korrupsjonsetterforskning av Erdogan og hans krets. Gülen anklages også for «terrorisme» og for å ha forsøkt å velte regjeringen.
Nylige artikler
Må man formalisere egen avtale om hjemmekontor?
Sannsynligvis mer bombing av Iran
Hvordan sikrer staten seg den beste sjefen?
Advokat: KI-råd og lav varslingsterskel skaper unødige konflikter i arbeidslivet
Første streik i årets lønnsoppgjør et faktum
Mest leste artikler
Jobb & karriere: Hvordan vite om du skal bli i jobben eller gå videre som leder
Konsekvenser av innleie-innstramminger i bygg- og anleggsbransjen
Hvordan unngå å overbelaste dine mest motiverte ansatte
Hvordan norske toppledere bruker LinkedIn – og lykkes med det
Trine Larsen om å forberede seg på sorte svaner: Uforutsigbarhet i dagens verden