Aktuelt
Forskningsprosjekt skal få sykemeldte raskere i arbeid
Langtidssykefravær øker risikoen for å falle ut av arbeidslivet og utgjør i tillegg en vesentlig kostnad for det norske samfunnet. Derfor skal Nav og NTNU teste om motiverende samtaler med langtidssykemeldte i Sør-Trøndelag kan korte ned fraværsperioden deres.
Å være langtidssykmeldt er en av de viktigste årsakene til at mange faller helt ut av arbeidslivet. Det kan gi konsekvenser for egen helse, privatøkonomien og for det å være en del av samfunnet.
Sykefravær er også kostbart: I fjor ble det utbetalt over 2,3 milliarder kroner i sykepenger i Sør-Trøndelag. Hver dag i 2016 var 8100 arbeidstakere i fylket borte fra jobb på grunn av sykdom – i gjennomsnitt.
En halv milliard til noe annet
Dersom det sørtrønderske sykefraværet hadde blitt redusert fra fjorårets 5,3 prosent til for eksempel 4,3 prosent, ville besparelsen blitt 440 millioner kroner i sykepengeutbetalinger.
Et nytt forskingsprosjekt i regi av NTNU og Nav skal teste ut om bedre Nav-oppfølging tidlig i sykemeldingsforløpet har god effekt.
Profesjonelle hjelpere som Nav-ansatte og helsepersonell, gir informasjon gjennom velmente råd. Disse blir ofte ikke fulgt – kanskje fordi brukeren/den sykemeldte ikke er tilstrekkelig involvert.
Motiverende intervju
I dette prosjektet skal noen Nav-ansatte bruke hva som kalles motiverende intervju (MI), også kalt motiverende samtaler, i stedet for vanlige Nav-samtaler. MI er konstruktive samtaler der personen får mulighet til å reflektere over egen situasjon og ut fra dette foreta nødvendige valg som kan føre til endring – på tross av sykdom.
De som blir forespurt om å delta i prosjektet er sykmeldte som sokner til to av Nav-kontorene i Trondheim, og som har vært sykmeldt syv uker eller mer. Invitasjonen kommer gjennom brev på «Ditt Nav».
Bedre kontakt med arbeidsgiver
Bruken av MI er ett av flere virkemidler som kan tenkes å ha effekt i sykefraværsoppfølgingen, og tiltakene som prøves ut rettes både mot sykmeldte og arbeidsgivere. Blant annet satser Nav på forsterket arbeidsgiverkontakt, senest ved uke 14, noe som også skal evalueres opp mot effekten på sykefraværet.
Det er Institutt for samfunnsmedisin og sykepleie og Institutt for psykologi ved NTNU, i samarbeid med Nav, som skal gjennomføre forskningsprosjektet. Norges forskningsråd og Arbeids- og velferdsdirektoratet bidrar med økonomiske midler.
Det har vært lite forskning på tidlig oppfølging i sykefraværsperioden. Det har heller ikke vært forsket mye på bruk av MI blant veiledere som ikke har helsefaglig bakgrunn. Forskningsprosjektet vil også se på om bedre Nav-oppfølging har virkning i form av bedre livskvalitet og helse, uavhengig av yrke og sykmeldingsgrunn.
Prosjektledere: Egil.A.Fors@ntnu.no tlf: 41236597, roger.hagen@ntnu.no, tlf: 48109789
Nylige artikler
Må man formalisere egen avtale om hjemmekontor?
Sannsynligvis mer bombing av Iran
Hvordan sikrer staten seg den beste sjefen?
Advokat: KI-råd og lav varslingsterskel skaper unødige konflikter i arbeidslivet
Første streik i årets lønnsoppgjør et faktum
Mest leste artikler
Jobb & karriere: Hvordan vite om du skal bli i jobben eller gå videre som leder
Konsekvenser av innleie-innstramminger i bygg- og anleggsbransjen
Hvordan unngå å overbelaste dine mest motiverte ansatte
Hvordan norske toppledere bruker LinkedIn – og lykkes med det
Trine Larsen om å forberede seg på sorte svaner: Uforutsigbarhet i dagens verden