Næringsliv

Først og størst på norsk sokkel

Etter fusjonen i august i fjor ble ConocoPhillips en av Norges største og mest innbringende virksomheter. Pionerene på norsk sokkel hadde i 2002 driftsinntekter på nær 20 milliarder kroner.

Publisert Sist oppdatert

Globalt var selskapene Conoco Inc. og Phillips Petroleum nokså likeverdige før fusjonen i fjor, men i Norge var forskjellen stor. Phillips Petroleum hadde om lag 1650 ansatte som styrte driften av Ekofisk-feltet fra hovedkontoret i Tananger i Sola kommune. 12 kilometer lenger nord, i Dusavika i Randaberg, var det ikke fullt så travelt med 135 ansatte.

ConocoPhillips er det sjette største oljeselskapet, og det femte største raffineriselskapet i verden. Før fusjonen måtte posisjoner og verv over hele kloden fordeles mellom de to. I Norge var det tidligere Phillips-direktør Lars A. Takla, fjorårets Oilman of the year i Norge, som fikk toppjobben. Han leder nå den største utenlandske operatøren på norsk sokkel.

Under oljemessen ONS i fjor dyrket Phillips sin erke-amerikanske stil. Standen hadde desidert flest besøkende med lange køer foran serveringen av Cola og nypoppet popcorn. Blikkfanget var en lekker rød Ford Mustang Convertible 1967-modell under det berømte skjoldet med Route 66-logoen. Bare fusjonspartner Conoco greide å overgå Phillips - de fikk prisen for beste stand under utstillingen.

- En viktig utfordring var, og er fortsatt, å integrere kulturene fra de to selskapene. Vi ønsker å videreføre det vi var gode på hver for oss til å bli noe nytt og unikt. Phillips hadde ekstremt gode resultater fra drift av Ekofisk og Conoco var verdensledende på sikkerhet, hevder pressetalsmann Kurt R. Michelsen i ConocoPhillips Norge.

Nylig leverte det sammenslåtte selskapet sitt første årsresultat. Driftsinntekter på 19,56 milliarder kroner og et ordinært resultat for 2002 på 13,63 milliarder kroner før skatt. Selskapet betalte 10 milliarder kroner i skatt og årsresultatet etter skatt er på 3,6 milliarder kroner. ConocoPhillips Norge hadde en netto daglig produksjon i 2002 på 270.500 fatoljeeekvivalenter.

Administrerende direktør Lars A. Takla i ConocoPhillips Norge er fornøyd med selskapets resultat.

- Etter sammenslåingen har ConocoPhillips utvidet grunnlaget for vekst. Vi har god fordeling av aktiva på egen produksjon og eierandeler i partneropererte felt. Vi må både lete, finne og kjøpe opp nye reserver for å lykkes med våre mål, sier Takla.

Det hele styres fra Ekofiskveien 35 i Tananger, hvor tidligere Conoco-ansatte etter hvert har blitt husvarme med sine tidligere konkurrenter. Allerede før fusjonen visste de nok mye om Phillips’ eventyr på Ekofisk, som siden produksjonsstarten i 1971 har vært en Sareptas krukke for selskapet.

Norske Conoco AS feiret sin 30-årige virksomhet i Norge i 2001. Selskapets inntreden på norsk sokkel skjedde i 1971 gjennom kjøp av eierandeler i en lisens sammen med Gulf og Chevron Texaco. Ved fusjonen var Norske Conoco medeier i en rekke lete- og utvinningstillatelser, men ikke produserende operatør. Og mens Phillips Petroleum alltid har vært svært knyttet til Ekofisk, tilførte Norske Conoco attraktive eierandeler på store felt som Statfjord, Troll og Heidrun.

- Hva er selskapets strategi i Norge?

- ConocoPhillips Norge skal fremstå som sikkerhetsfokusert, målrettet og langsiktig. Vi vil drive de feltene som vi i dag opererer på en effektiv måte, og vi tar gjerne på oss flere oppgaver på norsk sokkel. Vi ønsker vekst gjennom leting, utvinning og oppkjøp, sier Michelsen.

ConocoPhillips AS
Milliarder kroner
20022001*Endr.
Omsetning:19,520,0-2,5%
Resultat før skatt:13,612,67,9%
Driftsresultat:3,63,116,1%
*Sammenslåing av tall for Conoco og Phillips.

Powered by Labrador CMS