Samfunnsansvar
Fortsetter aksjonene ved Førdefjorden
Unge miljøvernere har blitt idømt 260.000 kroner i bøter etter en uke med lenkeaksjoner mot gruvedrift ved Engebøfjellet i Førdefjorden. Likevel fortsetter aksjonene.
Søndag ettermiddag ble fire nye aktivister klippet løs fra anleggsmaskinene og fraktet til politistasjonen i Førde, skriver Klassekampen.
– Det gis høyere bøter enn vi hadde forventet basert på andre aksjoner med sivil ulydighet, sier sentralstyremedlem Tina Andersen Vågenes i Natur og Ungdom (NU). Likevel fortsetter organisasjonen aksjonene mot Nordic Mining, som har fått tillatelse til gruvedrift i området og til å dumpe avfallet i Førdefjorden.
– Vi stopper først og fremst prøveboringene for å vise at vi kan og for å gi en forsmak på hva som kan komme, sier NU-leder Ingrid Skjoldvær.
Også partiet Rødts ungdomsorganisasjon, Rød Ungdom, har deltatt i aksjonene. Søndag skrev NRK at Rødt Sogn og Fjordane har bestemt seg for å betale bøter for aksjonistene.
Politiet i Sogn og Fjordane, sier at de gjør det som må til for at Nordic Mining skal kunne gjennomføre prøveboringene på Engebøfjellet.
Nylige artikler
«Vi må ta en prat ...» Hvordan bli flinkere til å ta de vanskelige samtalene
Ledelse når ressursene ikke strekker til
Hvis du må følge opp alt: Har du ansatt feil, eller leder du feil?
Alle trenger å være del av en flokk
Arbeidstilsynet advarer hotellbransjen
Mest leste artikler
Stortinget bremser kjønnsaktivisme i Bufdir: Hva betyr det?
Hvorfor forlater eldre arbeidslivet tidlig? Ny bok av Lisa Wade
LO og NHO forsvarer statens bidrag til AFP
Hvordan håndtere varsling før drøftelsesmøte: Arbeidsgivers rettigheter og plikter
Jonsborg/Johansen: Hvordan psykologisk trygghet kan øke innovasjonsevnen i norsk arbeidsliv