Næringsliv
Fra Sandvika til Karibien
I nesten 20 år solgte Tom Nilsson frukt og grønnsaker i Sandvika. Nå driver han kafe-bar i Den dominikanske republikk.
Tom Nilsson har byttet ut hverdagen i Norge med en helt ny tilværelse: Sol og strand i Karibien. For nesten tre år siden - i november 2000 - åpnet han Scandinavien Bar på stranden i den lille byen Sosua, som ligger like ved Puerto Plata på nordkysten av Den dominikanske republikk.
- Jeg hadde vært på ferie her flere ganger og ble kjent med noen fastboende som ville at jeg skulle åpne bar her. Jeg hadde begynt å bli lei av å jobbe så mye i Norge, så det var ikke vanskelig å bestemme seg, sier han.
Regelverket er atskillig enklere enn i Norge, påpeker han. Etter å ha skrevet kontrakt på et lokale, dro Nilsson hjem og solgte butikk, hjem og biler i løpet av en tomåneders-periode.
Nilsson solgte i mange år frukt og grønnsaker på Sandvika Torg og åpnet tilslutt fast butikk, også i Sandvika. Men hans typiske dag besto av 15-16 timers arbeid, som startet ved tretiden om morgenen og han begynte å få problemer med helsen.
- Helsemessig er dette mye bedre for meg. Blodtrykk og rygg er mye bedre. Stress har de ikke oppfunnet her ennå, sier Nilsson, som i dag bruker shorts som arbeidsantrekk og bader på stranden daglig.
Nilsson innrømmer at han ikke har noen umiddelbare planer om å flytte tilbake.
- Jeg savner ikke vinter, sne, regn og blest. Gjennomsnittstemperaturen er 30 grader her hele året, sier han.
Scandinavien Bar ligger på hovedstranden til Sosua, en by som domineres av europeiske turister. Rundt halvparten av kundene er skandinaver - en kombinasjon av turister og fastboende sjøfolk og andre. I helgene får baren ofte besøk fra ansatte ved NCCs anlegg i byen La Vega, der Rolf Thorsen, olympisk mester og medlem av Bærum Roklubb, er formann.
Menyen består av norsk og internasjonal mat og Nilsson leverer ofte mat til andre av barene i området også. Navnet ble valgt fordi Skandinavia forbindes med god mat og drikke.
Etter 11. september har Nilsson og andre i turistnæringen på Den dominikanske republikk merket en nedgang. Samtidig ble det en nedgang i antall norske besøk på grunn av et minsket pakketur-tilbud.
Nilsson håper det blir en oppgang neste sesong og anbefaler nordmenn å reise til Sosua, selv uten pakketur.
- Jeg anbefaler på det varmeste å ta en tur ned her. Det er bra klima, trivelige mennesker, lav kriminalitet og rimelige priser - også i forhold til Kanari-øyene, for eksempel. Og det er ikke noe vanskelig å komme ned hit. Det går direktefly via Amsterdam til Puerto Plata, sier han.
Nylige artikler
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Så mange ledere er det i kommunen der du bor
Mest leste artikler
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen