Samfunn
Frp åpen for britisk EFTA-medlemskap
Fremskrittspartiet sier de er åpen for dialog hvis britene ønsker medlemskap, og er dermed uenig med europaminister Elisabeth Vik Aspaker (H), skriver Klassekampen.
– Når det gjelder EFTA så betyr størrelse mye. Det kan godt hende det er positivt for Norge hvis vi får noen titalls millioner briter med oss i forhandlinger, sier parlamentarisk leder og utenrikspolitisk talsperson i Frp, Harald T. Nesvik.
Etter at Vik Aspaker uttalte til Aftenposten tidligere i uken at det kan «forrykke balansen i organisasjonen» om Storbritannia blir medlem i EFTA, har britiske medier plukket det opp. Uttalelsene fra europaministeren har vekket stor oppsikt i britiske medier. «Norge kan sende brexit av skinnene» er en av overskriftene.
Storbritannia leter etter nye alternativer for frihandelsavtaler etter brexit, og landet frykter at den norske europaministeren vil legge ned veto mot britisk medlemskap.
Nylige artikler
Politisk svikt gir rasjonering på strøm
Politiledere støtter Frp-forslag – vil utrede kortere politiutdanning
Australia gir Meta, Google og Tiktok et ultimatum: Betal for nyheter eller betal skatt
Sylvi Listhaug fyrer løs – krever mer kuler og krutt
Ny EU-regel: ID-merking av katt blir påbudt, også i Norge
Mest leste artikler
Hvorfor forlater eldre arbeidslivet tidlig? Ny bok av Lisa Wade
Stortinget bremser kjønnsaktivisme i Bufdir: Hva betyr det?
HR Norge: Staten bør trekke seg fra AFP og støtte de som trenger det mest
LO og NHO forsvarer statens bidrag til AFP
Hvordan håndtere varsling før drøftelsesmøte: Arbeidsgivers rettigheter og plikter