Samfunn
Frp kan snu om kommunetvang
Krav om frivillighet ved sammenslåinger vil bremse reformtempoet i kommunene, mener Frp-nestleder Per Sandberg. Landsmøtet tar stilling til saken senere i dag.
Et mindretall i Frps landsstyre vil ha inn en formulering i det nye handlingsprogrammet om at kommunesammenslåinger kun skal skje ved frivillighet.
– Det vil bety at det vil ta tid før vi får på plass en framtidsrettet kommunestruktur, fastslo Sandberg da han på vegne av redaksjonskomiteen la fram innstillingen til nytt prinsipp- og handlingsprogram under landsmøtet på Gardermoen lørdag.
Frps kommunalpolitiske talsperson Helge André Njåstad har flere ganger beskyldt Ap for vingling når det gjelder kommunereformen. Beskyldningene kan bli sendt i retur dersom Frps landsmøte legger om kursen.
Det vil bety at det vil ta tid før vi får på plass en framtidsrettet kommunestruktur
– Misforstått
Forrige helg slo KrFs landsmøte fast at kommunesammenslåinger kun skal skje ved frivillighet. I øyeblikket er det dermed bare de to regjeringspartiene og Venstre som åpner for at sammenslåing i bestemte tilfeller kan skje mot en eller flere kommuners uttrykte vilje. Skulle Frp snu, er det med andre ord ikke lenger flertall på Stortinget for dette synet.
Stortingsrepresentant Roy Steffensen fra Rogaland var først ute i debatten om det nye handlingsprogrammet. Han mener det er misforstått å framstille diskusjonen om kommunetvang som en mulig snuoperasjon.
– Dissensen handler altså om vi skal gå i gang med en versjon 2.0 av kommunereformen, og om den skal være en tvangsreform eller ikke, sa han.
Steffensen fastslo at det fortsatt bør være opp til Stortinget å ta de endelige avgjørelsene i regjeringens kommunereform, men at framtidige sammenslåinger utover denne kun skal skje ved frivillighet.
Åtte dissenser
Det er i alt åtte dissenser til handlingsprogrammet. Blant annet ønsker et flertall i landsstyret å forby rituell omskjæring av gutter, mens et mindretall vil fjerne denne formuleringen.
– Som representant for den jødiske staten og på bakgrunn av prinsippet om religionsfrihet, vil jeg slå fast at dette ikke er en god idé, sa Israels ambassadør Raphael Schutz til NTB fredag.
Dissenser er det også om surrogati, nedleggelse av Politidirektoratet, økt lagringstid av IP-adresser, dobbelt statsborgerskap og høyere flaskepant. Sandberg sa fra talerstolen at det jobbes med ulike kompromisser i redaksjonskomiteen når det gjelder de ulike dissensene som er til behandling. Voteringen innledes etter planen klokken 17 lørdag.
Nylige artikler
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Så mange ledere er det i kommunen der du bor
Mest leste artikler
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen