etikk og samfunnsansvar
Frp-politikere kritiseres for brudd på etikkregler
Frp-politikerne Per Arne Olsen og Bent Moldvær brøt Tønsberg kommunes etiske regler da de kjøpte leilighet rett fra utbygger, slo bystyret fast onsdag.
Vedtaket var enstemmig, og fikk dermed også støtte fra Fremskrittspartiet, skriver Tønsbergs Blad.
Leder for kommunens kontrollutvalg, Harald Haug Andersen (Ap), så klare tegn til en ukultur i leilighetssaken.
– Når politikere benytter politiske verv for å fremme egne interesser, da må vi reagere som vi gjør, sier han, ifølge Aftenposten.no.
Flertallet i bystyret gikk også inn for at Moldvær bør trekke seg fra fire kommunale verv, inkludert vervet som varaordfører.
Verken Moldvær eller Olsen har kommentert bystyrets vedtak.
Bakgrunnen for saken er at Olsen og Moldvær kjøpte hver sin leilighet av utbygger Jarlsø Eiendom i et attraktivt nytt boligprosjekt. De ble i fjor etterforsket for mulig korrupsjon etter at det kom fram anklager om at utbyggeren hadde holdt av leiligheter spesielt for dem, samtidig som politikerne sørget for at det kunne bygges flere leiligheter i prosjektet. Politiet henla saken i januar i år med begrunnelsen at det ikke dreide seg om et straffbart forhold. (©NTB)
Nylige artikler
Når politikken vingler, må noen andre stå støtt
Matprisene har falt: – Hvis dette fortsetter, blir det rentekutt i mars
Senterpartiet vil dele Nav i to: – Arbeidet må starte straks
Dette er kjernen i intelligente virksomheter
Maria Corina Machado deltar ikke på fredsprisutdelingen
Mest leste artikler
Økende arbeidsledighet blant unge: Er arbeidslivet tilpasset Gen Z?
Slakter eget slagord
Ole Gustav Gjekstad: Ny landslagssjef med fokus på individuell teknikk
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Historisk vedtak: FN-konvensjon for funksjonshemmede innlemmes i norsk lov