nyheter
Går på dagen
Konsernsjef Jan Oksum i Norske Skog går på dagen. Det skjer etter svake resultater over lang tid. Oksum får en sluttpakke på mer enn ti millioner kroner.
Styret i Norske Skog og konsernsjef Jan Oksum har kommet til enighet om at konsernsjefen fratrer sin stilling med umiddelbar virkning. Det er igangsatt en prosess med å finne hans etterfølger. Dette går frem av en melding til Oslo Børs i dag.
Styreleder Lars Wilhelm Grøholt vil være arbeidende styreleder til en ny konsernsjef er på plass. I samme periode er konserndirektør og strategiansvarlig Vidar Lerstad konstituert som konsernsjef.
- Norske Skog har hatt svake resultater gjennom lengre tid. For å bedre inntjeningen og øke tempoet i den pågående restruktureringen av selskapets virksomhet, mener styret at Norske Skog nå er tjent med å skifte konsernsjef, sier styreleder Lars Wilhelm Grøholt.
Jan Oksum har arbeidet i Norske Skog siden 1979, de to siste årene som konsernsjef.
- Oksum har i mange år gjort en god jobb for Norske Skog, og vi vil takke ham for innsatsen, sier Grøholt.
Jan Oksum hadde avtalt en sluttpakke på 18 måneder lønn, samt full lønn i oppsigelsestiden på seks måneder. I tillegg har styret nå bakt inn alt av frynsegoder og opsjoner slik at totalsummen utgjør 10,8 millioner kroner, noe som tilsvarer tre årslønner, skriver dn.no. I tillegg kommer normale pensjonsforhold.
Styret startet sin evaluering av Oksum før jul, og orienterte Oksum fredag kveld om sin beslutning.
Nylige artikler
Virksomheter som tar i bruk roboter vokser ofte – og ansetter flere
Konkurs ikke nødvendigvis toppsjefens feil
Når ledere blir flaskehalsen ved bruk av KI
Det kan bli streikesommer i flytrafikken
Høyre vil kutte oljepengebruken – advarer Ap
Mest leste artikler
Hva skjer i hjernen ved stress, og hvordan påvirker det beslutninger og lederskap?
Politiets IT-enhet gikk fra 30 nyansettelser av nyutdannede og ingen plan til 600 søkere og mye læring
Slik kan staten beholde unge medarbeidere: Fem råd til statlige arbeidsgivere
Maria Walberg: Ledere skal få støtte fra Nav når ansatte er syke og sykefraværet skal ned
Støre og norsk utenrikspolitikk: Kan han gjøre det Listhaug ikke kan?