Aktuelt
Genmodifisert laks godkjent som mat
USAs mattilsyn har besluttet at genmodifisert laks kan havne på folks middagsbord. Det er første gang et genmodifisert dyr godkjennes som mat.
Torsdagens beslutning er kontroversiell, men nå har altså FDA godkjent laksen, som har fått sprøytet inn gener fra andre laksearter for å vokse fortere. En genmodifisert atlanterhavslaks kan nå voksen størrelse på 16 til 18 måneder, mot 30 måneder for vanlig atlanterhavslaks.
Genlaksen kan bli en konkurrent til norskprodusert laks, og utviklingen er dramatisk, mener Ørjan Olsvik, professor i medisinsk biologi ved Universitetet i Tromsø.
– Dette er første gang i historien man godkjenner at et genmodifisert dyr kan selges som mat i et land, og det er ganske dramatisk. Dette dyret skal konkurrere mot vår største matproduksjon, sier Olsvik til nettavisen Nord24.no.
Det er foreløpig svært begrenset hvor genlaksen kan utvikles. Det er kun gitt tillatelse til oppdrett ved to spesifikke klekkerier i Canada og Panama.
– Godkjennelsen tillater ikke at laksen avles fram i USA, uttaler FDA. (©NTB)
Nylige artikler
Forsvaret bistår politiet med vakthold i Oslo
Trump: – Vi avsluttet krigen med Iran i dag
Norsk sokkel har passert toppen – eksporten på rekordnivå
Om fornuft og dømmekraft i lederskapet
Jeg jobber med KI. Derfor vil jeg helst ikke snakke om KI
Mest leste artikler
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre
Norsk studie: Toppledere lar personlige verdier og følelser styre beslutninger
Studentenes reaksjon på kunstig intelligens handler ikke bare om jobber, men om læring, kritisk tenkning og et mer krevende arbeidsliv.
Anthropic ber om KI-pause: Reell advarsel eller smart PR-stunt?
NHH-studie gjort i norske bedrifter: Tjenende ledelse kan påvirke lønnsomheten negativt