pris og rente
Gjedrem varsler renteøkning
Norges Bank holder styringsrenten uendret på 1,25 prosent, men sentralbanksjef Svein Gjedrem varsler at en renteøkning kan komme tidligere enn antatt.
- Prisstigningen er om lag som ventet . Den underliggende prisveksten er nær inflasjonsmålet på 2,5 prosent. Arbeidsledigheten har vært lavere enn anslått, og situasjonen i finansmarkedene har bedret seg. Det er likevel for tidlig å fastslå at konjunkturene har snudd. Samlet gir utviklingen ikke nå grunnlag for å endre renten, sier sentralbanksjef Svein Gjedrem ipressemeldingen fra Norges Bank.
- Den dype lavkonjunkturen ute påvirker norsk økonomi, men Norge har blitt mindre rammet enn mange andre land. Ute har fallet i aktiviteten i USA og Europa avtatt. Samtidig er det tegn til vekst i flere land.
- Men selv om situasjonen i verdensøkonomien nå ser ut til å stabilisere seg, har vi erfaring for at nye forstyrrelser raskt kan gi tilbakeslag.
Varsler renteøkning
- Det ser ut til at produksjonen og sysselsettingen i Norge kan avta noe mindre enn vi har ventet. Nye tall kan endre bildet, men skulle denne utviklingen fortsette, kan det bli aktuelt å øke renten tidligere enn anslått i siste pengepolitiske rapport, sier Svein Gjedrem.
Hovedindeksen på Oslo Børs reagerer umiddelbart med en liten bevegelse oppover.
Kronekursen ser ut til å styrkes etter rentedommen.
Nylige artikler
Når arbeidsgiver vil si opp en sykemeldt ansatt
Nordmenn skeptiske til å erstatte Nato
Seieren over Brasil slo ut på jordskjelvmålere
– Stortinget burde jobbet med sykefravær – og AFP som er på ville veier
Norges naive exit-strategi
Mest leste artikler
De beste lederrådene fra 20 norske toppledere
Pride skaper mer motstand: Skepsisen øker i Norge
Torstein Nesheim: Telenor tar smidig produktorganisering helt ut – dette betyr det for norsk arbeidsliv
Kvinner med ADHD møter ofte ekstra utfordringer, også i arbeidslivet
Rune Glomseth om skyggestrukturer i organisasjoner: Slik virker uformell makt og nettverk