Samfunnsansvar
Global varmerekord i mai
Forrige måned var den varmeste mai i moderne historie, og den føyer seg inn i rekken av 13 strake måneder med temperaturrekord, ifølge amerikanske meteorologer.
Perioden er den lengste med månedlige temperaturrekorder siden de globale målingene startet for 137 år siden.
Selv om værfenomenet El Niño er i ferd med å avta, har det fortsatt stor påvirkning på temperaturene.
– El Niño er bare én av mange faktorer. Unormal er den nye normalen, sier direktøren for Verdens klimaforskningsprogram, David Carlson.
Den globale gjennomsnittstemperaturen for mai på 1900-tallet var 14,8 grader celsius. Mai i år lå 0,87 grader over det gjennomsnittet. I samme måned i fjor, som også var en rekordmåned, lå snittemperaturen 0,2 grader lavere enn i år.
Eksperter sier at den globale oppvarmingen er skyld i flere miljøkatastrofer verden over, fra bleking av Australias Great Barrier Reef til skogbranner i Canada. Flere steder har det vært ekstremvær i mai, blant annet i form av enorme mengder regn i Europa og sør i USA.
Nylige artikler
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Så mange ledere er det i kommunen der du bor
Mest leste artikler
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen