Nyskaping
Google topper YouGovs første globale imageranking
Teknologivirksomheter dominerer, men klassiske merkevarer figurerer også på listen
Google inntar førsteplassen på YouGov BrandIndex’ første globale imageranking som måler den overordnede helsetilstanden til en merkevare. På listen, som er dominert av teknologivirksomheter, kommer søkegiganten inn rett før søsterselskapet YouTube samt nummer tre på listen, Facebook.
Også andre teknologivirksomheter har flotte plasseringer på listen. Elektronikkprodusenten Samsung ligger på fjerdeplass, meldingstjenesten WhatsApp inntar femteplassen, og Apples iPhone sjetteplassen, mens den nettbaserte detaljistmastodonten Amazon ligger som nummer sju. Topp 10 avrundes med mer klassiske og velkjente merkevarer som Toyota, Adidas og Colgate.
Rankingen er basert på data fra YouGov BrandIndex fra 26 land, som dekker markeder i Nord-Amerika, Sør-Amerika, Europa, Afrika, Asia og Australia. YouGov har brukt indeksscoren til å utarbeide rankingen.
Indeksscoren er gjennomsnittet av 6 forskjellige imageparametere, som omfatter kvalitet, generelt inntrykk, valuta for pengene, anbefaling, omdømme og kundetilfredshet, og gir dermed et bilde av den overordnede helsetilstanden til en merkevare.
Teknologivirksomheter dominerer denne globale listen og med god grunn. Google, YouTube og Facebook er tilgjengelige de fleste steder i verden. Det at Samsung og Apple iPhone finnes på listen, er et tegn på at de mobile enhetene er blitt en viktig del av livet vårt. Alle merkevarene i rankingen appellerer bredt og har stor nytteverdi.
Norges topp 10
Parallelt med den globale topp 10 har YouGov også lansert topp 10 merkevarer blant nordmenn.
Den norske nettmarkedsplassen for alle typer annonser og tjenester har Norges sterkeste image foran merkevarer som billigkjeden Kiwi og meierikonsernet Tine.
Den norske listen er generelt preget av flere klassiske norske merkevarer innen dagligvarer og forbruk som Meny, Gilde, Q-Meieriene samt de svenske merkevarene IKEA og Clas Ohlson. I tillegg har det svensk-norsk-danske flyselskapet SAS inntatt fjerdeplassen.
Det eneste merket på listen som også er med på den globale rankingen, er Samsung.
Nylige artikler
Syltynn avtale mellom Iran og USA
Rekrutterere bruker ikke LinkedIn slik du tror – Vi skroller ikke gjennom innlegg
Flink, men uvillig
Svensk krafttrøbbel kan smitte over til Norge: – Ser uvanlig dyrt ut
Stordalen blir storeier i Norwegian etter gigantavtale
Mest leste artikler
Jan Ketil Arnulf om å åpne for en sivil sjef for E-tjenesten: Ingen garanti for å finne en god kandidat
Torbjørn Aas om når styring tar plassen til ledelse: Derfor må offentlig sektor styres bedre
Norsk studie: Toppledere lar personlige verdier og følelser styre beslutninger
NHH-studie gjort i norske bedrifter: Tjenende ledelse kan påvirke lønnsomheten negativt
Tidligere Nav-sjef Hans Christian Holte leder KI Norge: Vil skille KI-hype fra reelle endringer