Nyskaping
Googles morselskap verdens mest verdifulle
Googles eierselskap Alphabet gikk mandag forbi Apple og ble verdens mest verdifulle selskap.
Selskapet satt igjen med 4,9 milliarder dollar etter skatt, rundt 42 milliarder kroner etter dagens kurs. Det er 200 millioner dollar mer enn for ett år siden. Omsetningen lå på 185 milliarder kroner.
Resultatet var bedre enn analytikerne hadde ventet, og Alphabet-aksjen spratt opp 8 prosent. Det ga selskapet en totalverdi på 570 milliarder dollar, mot Apples 533 milliarder. Handlene ble foretatt utenom børsens åpningstid, så verdivurderingen er ikke offisiell, men det er ventet at Alphabet vil gå forbi Apple når handelen på Wall Street starter tirsdag.
Alphabet ble opprettet i fjor og eier både nett- og søkegiganten Google samt en rekke sideprosjekter som sysler med alt fra utforskning av verdensrommet til selvkjørende biler. Det er fortsatt søkemotoren som er mest innbringende. Reklameinntektene hos Google og datterselskaper som YouTube, Gmail og Android økte med 17 prosent i fjor. Sideprosjektene gikk derimot med underskudd på 3,5 milliarder dollar.
Nylige artikler
Endringer i regjeringen: Støre på Slottsplassen med de nye statsrådene
Elevene som ikke er med i PISA-tallene
Norge oppretter ambassade i Qatar
Sveriges regjeringsalternativer: Anderssons umulige dilemma
Når ønsket om å jobbe møter behovet for tilrettelegging
Mest leste artikler
Tjenende lederskap: selvmotsigelse eller bærekraftig ledelse?
Høyesterett skal avklare «særlig uavhengig stilling» og overtid
Forbes: Kong Harald V hadde liten konstitusjonell makt. Han ledet likevel
Hva er ADHD? Og hvordan arter ADHD seg i arbeidslivet? Lege og psykiater Espen Anker gir svar.
Kommuneforskere: Norge mangler politisk vilje til omstilling