Samfunn

Hegnar: Hanssen har tapt krigen

Finansavisens redaktør Trygve Hegnar slår i en leder fast at Bjarne Håkon Hanssen er blitt drevet fra skanse til skanse den siste tiden, og tapt krigen.

Publisert Sist oppdatert
Den tidligere helse- og omsorgsministeren har fått kritikk fra flere hold for sin overgang til PR-byrået First House.
Sprikende uttalelser fra ham og selskapsledelsen, samt stadige avisavsløringer, blant annet om en hybel i Oslo og kontakt mellom Hanssen og selskapet på et tidlig stadium, har skapt problemer for den tidligere politiske tungvekteren.
- Bjarne Håkon Hanssen drives fra skanse til skanse i en tofrontskrig. Det går sjelden bra, skriver Hegnar i en leder tirsdag. Redaktøren konkluderer med at Hanssen allerede har tapt denne krigen.
Hegnar ser ingen problemer med at Hanssen har valgt seg PR-bransjen, men synes både han og PR-byrået har håndtert saken på en merkelig måte.

- Utrolig

- Gitt at det faktisk finnes en karantenebestemmelse for statsråder som går fra regjeringen til det private næringsliv, er det utrolig at First House-partnerne ikke forutså problemene med Hanssens ansettelse og tiltredelsestidspunkt og mistanken og bråket hybelen ville vekke, skriver Hegnar.
Den andre fronten Hegnar referer til, er av det mer private slaget. I VG sto Hanssen fram og fortalte om brudd med kona og om en ny kjæreste, som var en tidligere underdirektør av ham i departementet.

- Statsskikken kan undergraves

Klassekampens redaktør Bjørgulv Braanen skriver i en leder at det er bra for Norge at folk går fra politikk til næringsliv, men «at det ikke er like greit å selge den opparbeidede kunnskapen man har fått som forvalter av fellesinteressene, til private aktører».
Redaktøren mener det er lett å tenke seg at Hanssen, hvis han så for seg en framtidig karriere som konsulent, langt på vei identifiserte seg med disse interessene også da han fortsatt var minister.
- Hvis de som har ansvar for å forvalte våres felles interesser, direkte eller indirekte identifiserer seg med private profittinteresser, undergraves hele vår statsskikk, skriver Braanen.

- Forsterker eliteinntrykket

Vårt Lands redaktør Helge Simonnes skriver i sin leder at Hanssen utsettes for et voldsomt kjør.
- Noe av skylden må han bære selv, ved at han og hans framtidige forretningspartnere har kommet med uklare og til dels motstridende opplysninger om hans nye jobb, skriver Simonnes.
- Hanssens overgang til PR-bransjen forsterker inntrykket av politikere som en elite som bruker tillitsverv til å skape sin egen karriere, heter det videre i lederen.
Dagens Næringslivs redaktør Amund Djuve slår på lederplass fast at det ikke er noe galt i at Hanssen «selger seg for sin egen markedsverdi», men konkluderer med at han kan ha brutt reglene.
- Om Hanssen har brutt det formelle regelverket, er ennå ikke avklart. Men det er lite som tyder på at han har levd opp til de uformelle reglene om å være overforsiktig, heter det i lederen. (©NTB)
Powered by Labrador CMS