Annonse
Europa
Hellas, Kypros og Israel vurderer gassamarbeid
Tettere samarbeid mellom Kypros, Israel og Hellas kan bidra til fred i middelhavsområdet, mener de tre landenes ledere. De fester særlig lit til en felles plan om en gassrørledning.
Annonse
Rørledningen i den østlige middelhavsregionen vil ha mange positive ringvirkninger, sa lederne under en pressekonferanse.
Det er nå satt ned en gruppe som skal undersøke mulighetene for å bygge en gassrørledning fra Israel til Hellas via Kypros, øya som ligger bare 100 kilometer fra kysten av Syria.
– Vi går gjennom en turbulent tid, var Israels statsminister Benjamin Netanyahus budskap.
Et bredere samarbeid vil fremme «stabilitet, sikkerhet og velstand» for regionen, sa han etter et møte med Kypros' president Nicos Anastasiades og Hellas' statsminister Alexis Tsipras forrige uke.
«Oppdagelsen av viktige hydrokarbonreserver i det østlige Middelhavet kan bli en katalysator for fred og samarbeid i regionen», het det i en felles uttalelse.
Turisme og vannressurser og mulige strømkabler mellom landene var andre temaer som sto høyt på agendaen under møtet.
Nylige artikler
Venstre og SV i villrede
Der mangfoldsfaget slutter, begynner moralen
Hvorfor ny utvinning ikke løser 2030-krisen
Slik blir 2026: Nært og ungt, fargerikt og tek-tungt
Høye overskudd og lave lønninger: Slik kan arbeidslivet se ut i 2030
Mest leste artikler
Frank Gran om arbeidsmiljølovens nye krav: Politiets utfordringer i 2026 fører til lovbrudd
Noen ledere velger operative roller over lederstillinger
Magne Lerø: Slik sprenger sikkerhetskrav offentlige budsjetter i Norge
LO og Ap-regjeringens samarbeid irriterer andre parter i arbeidslivet
Kommunenes økonomiske utfordringer truer velferdsstaten