Næringsliv
Hindrer fri konkurranse
Norske myndigheter hindrer konkurransen mellom flyselskap ved å gi SAS enerett til et sertifikat som muliggjør flytting av fly, crew og flyruter mellom landene, mener Norwegian.
SAS har hatt sertifikatet fra en gang på 1950-tallet. Departementet er langt på vei innforstått med at de gjør forskjell på selskapene, skriver Finansavisen.
Departementet er, som det går fram av det overstående, enig i at konkurransevilkå rene i Skandinavia ennå ikke er like for alle flyselskapene”, heter det i avslaget Norwegian har fått.
Selskapet planlegger langruter til Nord-Amerika og Asia i løpet av dette året eller neste. Da vil forskjellen merkes, da de uten sertifikatet – et skandinavisk AOC – blir mer bundet til søknader og prosedyrer enn konkurrentene, skriver Finansavisen.
– Vi mener det skaper en betydelig konkurransemessig ulempe for Norwegian hvis vi fortsatt må ha en AOC i hvert land. Effekten er at vi må bruke langt mer tid på administrasjon, og sende en søknad hver gang vi vil endre på planene våre, sier kommunikasjonsdirektør Anne-Sissel Skånvik i Norwegian.
Nylige artikler
– Styreledelse er ingen sjekkliste, men et lederoppdrag
Når sjefen gruer seg til julebordet
EUs jernrammer er dårlig butikk
Hvordan får vi et forsvarlig rehabiliteringstilbud fremover?
Høyre vil gi prins Sverre Magnus fulltidsjobb i kongehuset
Mest leste artikler
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen