Samfunn
Høgskolen i Innlandet har søkt universitetsstatus
Høgskolen i Innlandet har levert inn den nesten 1.000 sider lange søknaden om å bli Norges ellevte universitet.
Håpet er at prosessen – og navnebyttet til Universitetet i Innlandet – kan være i mål i løpet av 2020, skriver Khrono.
– Prosessen har gått over flere tiår, inkludert fusjonen mellom to tidligere separate høgskoler. Kort oppsummert har prosessen medført betydelig faglig styrking og muliggjort den søknaden som leveres i dag. Hele regionen vår har støttet oss, og våre egne medarbeidere har arbeidet hardt, dedikert og målrettet, sier rektor Kathrine Skretting på høgskolens nettsider.
Hun sier hun føler både takknemlighet og spenning nå som søknaden er overlevert.
Dagens høgskole ble dannet da høgskolene på Hamar og Lillehammer ble slått sammen for to år siden. I tillegg er skolen etablert på flere steder i Hedmark og Oppland fylker – som for øvrig slås sammen under navnet Innlandet fra 1. januar 2020.
Ifølge Khrono er kravet til doktorgradsstipendiater den største utfordringen på vei mot universitetsstatus. I dag oppfylles kravet så vidt. Prosjektleder Jørgen Klein sier de har vært spente på om det ville gå.
– Det er tøffe krav, og vi er stolte over at vi har klart det. Det er mange som har jobbet hardt, sier han.
Nylige artikler
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Så mange ledere er det i kommunen der du bor
Mest leste artikler
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen