Samfunn
Høie vil få på plass et jetfly i Tromsø og et ambulansehelikopter i Kirkenes
– Et ekstra jetfly i Tromsø og et ambulansehelikopter i Kirkenes vil være et viktig bidrag for å gjenreise tilliten i Nord-Norge, sier helseminister Bent Høie.
– Jeg har i dag gitt helseregionene et felles oppdrag om å styrke luftambulansetjenesten. Et ekstra jetfly i Tromsø og et ambulansehelikopter i Kirkenes gjennom vinteren vil være et viktig bidrag for å gjenreise tilliten til tjenesten i Nord-Norge blant både befolkningen og helsepersonell. Oppdraget som er gitt, vil, sammen med de øvrige tiltakene som er iverksatt, gi befolkningen i nord en bedre tjeneste enn det har vært tidligere, sier helseminister Bent Høie (H) i en pressemelding.
Uttalelsen kommer etter et foretaksmøte fredag.
Helseforetakene tar regningen
Ambulansehelikopteret skal erstatte Forsvarets helikopter som i dag er stasjonert midlertidig i Kirkenes. Basert på erfaringene fra dette skal Helse nord RHF vurdere behovet for et permanent ambulansehelikopter i Kirkenes, opplyses det i pressemeldingen.
Samtidig opplyser Helsedepartementet at jetflyet i Tromsø skal avlaste flyene som kan dekke kortbanenettet.
– Et jetfly kan ta lengre oppdrag, spesielt til Svalbard, og vil da sikre at kortbanenettet får en styrket beredskap. Jetflyet i Tromsø kommer i tillegg til det jetflyet som allerede står på Gardermoen, skriver Helsedepartementet.
Merkostnader knyttet til ekstratiltakene fordeles mellom de regionale helseforetakene etter eierandel, opplyser Helsedepartementet.
Ambulanseflytjenesten i hardt vær
Ambulanseflytjenesten har vært i hardt vær i forbindelse med en rekke utfordringer i desember. Babcock måtte sette flere av flyene sine på bakken grunnet tekniske problemer, noe som rammet beredskapen i Nord-Norge.
Nylige artikler
Minnetaler til kong Harald: – Han ga alt for Norge
Flere ansetter, men nyutdannede er mindre attraktive
Bruker mangfold og inkludering til grønnvasking
Hva om vi forstår oss selv som noe vi forvalter?
Aschehoug forblir norsk, men hva nå?
Mest leste artikler
Høyesterett skal avklare «særlig uavhengig stilling» og overtid
Hva er ADHD? Og hvordan arter ADHD seg i arbeidslivet? Lege og psykiater Espen Anker gir svar.
Tjenende lederskap: selvmotsigelse eller bærekraftig ledelse?
Kommuneforskere: Norge mangler politisk vilje til omstilling
Russland trapper opp krigen: Ukraina kan stå foran katastrofe