Samfunn
Hongkongs leder advarer om alvorlig eskalering
Hongkongs leder Carrie Lam advarer tirsdag om en alvorlig eskalering i volden under demonstrasjonene i regionen, men sier at regjeringen har kontroll.
Lederen uttaler seg for første gang siden søndag, da politiet brukte både tåregass og varselskudd mot demonstranter som kastet steiner og bensinbomber. Lam kaller voldshendelsene for alvorlig, skriver nyhetsbyrået Reuters.
– Vi bør jobbe mot forsoning i samfunnet ved å kommunisere med ulike mennesker. Vi vil stanse den kaotiske situasjonen i Hongkong, sier Lam, som avfeier at hennes regjering har mistet kontroll.
Flere demonstrasjoner er planlagt de kommende dagene og ukene, noe som kan bli et problem for kinesiske myndigheter, som ønsker å stanse uro i forkant av 70-årsmarkeringen av grunnleggelsen av den kinesiske republikken 1. oktober.
Hongkong har vært preget av massive protester siden juni, og millioner av innbyggere har demonstrert mot den Beijing-vennlige regjeringen. Demonstrasjonene rettet seg først mot et omstridt lovforslag som åpnet for at Hongkong kunne utlevere personer til rettsforfølgelse i Kina.
Lovforslaget ble til slutt lagt på is, men demonstrasjonene har fortsatt. Siden demonstrasjonene startet i juni har over 700 blitt pågrepet.
Nylige artikler
Feil bruk kan gjøre KI til en unyttig nikkedukke
NVE varsler betydelig høyere strømpriser på grunn av datasentre: – Det er uakseptabelt
Kraftig advarsel fra næringslivet mot Sps datasenter-u-sving
Den farligste påvirkningsoperasjonen er den vi retter mot oss selv
Flere søkere til julejobber: – Kan åpne dører
Mest leste artikler
Høyesteretts dom strammer inn reglene for særlig uavhengig stilling
NITO: Arbeidsgivere må følge reglene om overtid
NVE gir første vindkraftkonsesjon på ni år
Ny metastudie viser at det å fremstå som en ledertype ikke nødvendigvis gir effektiv ledelse.
KI kan ta feil med stor overbevisning – illusjonen om én intelligens