Samfunn
Høyre kan miste en tredel av ordførerne
Høyre-ordførerne er de ivrigste til å slå sammen kommuner. Det kan også bety at de mister flest ordførere ved neste kommunevalg.
39 av 74 Høyre-ordførere er involvert i en sammenslåingsprosess, skriver Nationen. Om man tar utgangspunkt i at den største kommunen får ordføreren, vil partiet miste 22 plasser. Det utgjør omtrent en tredel.
Arbeiderpartiet som har 201 ordførere og 39 involverte i sammenslåing, mister også muligens 22, men det utgjør kun hver niende av partiets ordførere. Senterpartiet som har 98 ordførere med 22 involverte, kan miste 18 ordførere, som tilsvarer en femdel.
Kommunal- og moderniseringsminister Jan Tore Sanner (H) sier han ser ikke på kommunereformen som en Høyre-reform.
– Jeg opplever at ordførerne fra alle parti er opptatt av å skape gode velferdstjenester i kommunen. Kommunereformen følger ikke tradisjonelle partipolitiske skillelinjer lokalt, der det ofte er andre elementer som er viktig.
Nylige artikler
Fredsprisvinneren vant folkets hjerter – tross alt
Ny vurdering av pendlerfradrag kan gi penger tilbake
Dette er Høyre-trioens distriktsalibi: Odelsgutt fra bøgda
Slik skal Norge gjøre seg mer attraktivt
Chile kan få sin mest høyreorienterte president siden Pinochet
Mest leste artikler
Slakter eget slagord
Økende arbeidsledighet blant unge: Er arbeidslivet tilpasset Gen Z?
Historisk vedtak: FN-konvensjon for funksjonshemmede innlemmes i norsk lov
Ole Gustav Gjekstad: Ny landslagssjef med fokus på individuell teknikk
Frank Gran om omkamper i kunnskapsorganisasjoner: Forståelse og ledelse