Samfunn
Høyre trenger fire år på å fjerne formuesskatten
Høyre erkjenner at det ikke er gjort i en håndvending å fjerne formuesskatten. Partiet vil bruke fire statsbudsjetter og kutte kraftig i støtten til bøndene for å finne inndekning.
Næringsminister Trond Giske (Ap) har irritert mange på borgerlig side ved å kuppe det som der i gården betraktes som en super valgkampsak. Han vil fjerne den omstridte formuesskatten, som regjeringen har fredet i inneværende periode.
– I stortingsmeldingen om skattereformen slår regjeringen fast at det ikke er aktuelt å fjerne formuesskatten. Samtidig skrytes det av skatteendringene som den forrige regjering gjorde, sier Høyres Gunnar Gundersen til NTB.
Finanspolitikeren mener Giske slipper billig unna når han raljerer over at heller ikke Høyre klarte å fjerne formuesskatten i regjering.
– I stortingsmeldingen står det tydelig at Per-Kristian Foss' neste plan som finansminister var å fjerne formuesskatten. Og vi sørget jo for skattelettelser på 25 milliarder, blant annet ved å senke toppskatten og øke minstefradraget, sier Gundersen.
Høyre-representanten medgir imidlertid at skatten ikke blir borte med et pennestrøk dersom partiet hans kommer i posisjon.
– Vi har sagt at det vil ta fire statsbudsjetter å fjerne den helt, sier han.
De 14 milliarder kronene som formuesskatten representerer, skal blant annet dekkes inn ved kutt i overføringene til jordbruket, en mer effektiv offentlig sektor og ytterligere reduksjon i nye asylsøkere til Norge. (©NTB)
Nylige artikler
Spekter: – Kulturen vil bli salderingspost i kommunene
FT: USA knytter sikkerhetsgarantier for Ukraina til fredsavtale som gir bort territorium
Det er noe som mangler i debatten om innovasjon
Svar til Vegard Einan: Anbud er ikke veien til bedre tjenester
Stiller spørsmål om LO/Ap-samarbeid i Stortinget
Mest leste artikler
Diskrimineringsnemnda og Kirkerådet: Leder degradert etter kontroversiell rasismeavgjørelse
Jobb & karriere: Hvordan håndtere økt sykefravær og stress i arbeidsmiljøet
Kunstig intelligens og arbeidsliv: Fire scenarier for 2035
Norge svarer ESA: Innleieregler og EØS-avtalen under lupen
Betyr endringene i arbeidsmiljøloven som kom 1. januar at det blir færre arbeidsmiljøsaker om krenkelser og trakassering?