Nyskaping
Hydro pålagt å kutte produksjon i Brasil på grunn av forurensning
En domstol i Brasil har pålagt Hydros aluminaraffineri Alunorte å kutte produksjonen med 50 prosent etter anklager om forurenset vann.
Det føderale brasilianske miljødirektoratet IBAMA har dessuten pålagt Hydro å midlertidig innstille driften av et rødslamdeponi.
Bakgrunnen er at kraftig nedbør skal ha ført til lekkasje fra Alunorte ut i elven og forurenset vannet der.
I forrige uke opplyste helsedepartementet i Brasil at det er registrert høye nivåer av bly, natrium og andre skadelige substanser, og at drikkevann opp til to kilometer unna er berørt, skrev avisen Rio Times.
– Hydro vurderer nå hvilke konsekvenser rettens avgjørelse kan få for drift og økonomi, for selskapets kunder og for de ansatte ved Alunorte, som ligger i regionen Barcarena i delstaten Pará, melder selskapet i en børsmelding torsdag morgen.
Miljødirektoratet SEMAS har også krevd at Hydro skal stanse driften av et av de to deponiene ved bauksittgruva Paragominas, som ligger 250 kilometer vest for Alunorte.
Alunorte er verdens største aluminaraffineri med rundt 2.000 ansatte og en beregnet kapasitet på 6,3 millioner tonn i året. Hydro eier 92,1 prosent i Alunorte.
Hydro opplyste i helgen at det ikke var funnet beviser på oversvømmelse eller lekkasje fra rødslamdeponiene ved Hydro Alunorte, men at selskapet etter det kraftige regnværet hadde nedsatt en ekspertgruppe som skulle foreta en omfattende gjennomgang for å fastslå og verifisere fakta.
Nylige artikler
5 drivkrefter ved valg av arbeidsgiver
Volvo nedbemanner – 2000 mister jobben i Sverige
Imdi: Nesten 2000 færre flyktninger ventet neste år
Vi må starte før sykefravær — ikke etter
Staten skal ikke ansette seg ut av KI-omstillingen
Mest leste artikler
KI kan ta feil med stor overbevisning – illusjonen om én intelligens
NITO: Arbeidsgivere må følge reglene om overtid
NVE gir første vindkraftkonsesjon på ni år
– «De tradisjonelle» vil fortsette å gjøre det samme, med lavere kostnader. «De smarte» tenker annerledes
Henning Bang: Hva skiller gode og dårlige ledergrupper?