Nyskaping
– Ica blir et selvfinansiert mediehus
Satser på innholdsmarkedsføring, og skal få en million brukere på egne kanaler.
Det skriver Finansavisen.
Ica har tapt stort i Norge over lang tid, og blir overtatt av Coop dersom Konkurransetilsynet godtar oppkjøpet. Hvis ikke forlater kjeden landet, har konsernsjef Per Strömberg tidligere uttalt til Dagens Næringsliv.
Nå er det som mediehus den gamle dagligvaregiganten vil satse i fremtiden.
– Innholdsmarkedsføring, altså nyttig, relevant eller underholdende innhold i egne kanaler, vil fremover være vår hoveddisiplin – navet i all vår markedsføring. Vi blir den første i vår bransje til å ta dette steget fullt ut til å involvere alle egne kanaler. Vi tilbyr andre å annonsere på nettsiden vår, og målet er at vi i 2015 skal være et selvfinansiert mediehus, sier markedsdirektør Andreas Gjøsund til Finansavisen.
Gjøsund påpeker at også andre dagligvarekjeder har oppskrifter og annet innhold. Det er imidlertid det redaksjonelle fokuset som er nytt, og som han mener Ica vil være alene om.
– Vi bruker Google som verktøy for å kartlegge hva vår målgruppe er opptatt av, og våre journalister baserer innholdsproduksjonen på dette. Etter å ha vært "live" i to uker med vår nye nettside, har vi satt som mål å nå en million brukere månedlig på våre kanaler. Det gjør oss til et mediehus av betydelig størrelse, sier han til avisen.
Bakgrunnen for satsingen på innholdsmarkedsføring er at kjeden fikk stadig mindre igjen for annonsekronene de la igjen i medier som dagspresse og tv. De kommer imidlertid ikke til å droppe de tradisjonelle mediene helt.
Ifølge Gjøsund koster hele satsingen på innholdsmarkedsføring det samme som en enkelt tv-kampanje.
Nylige artikler
5 drivkrefter ved valg av arbeidsgiver
Volvo nedbemanner – 2000 mister jobben i Sverige
Imdi: Nesten 2000 færre flyktninger ventet neste år
Vi må starte før sykefravær — ikke etter
Staten skal ikke ansette seg ut av KI-omstillingen
Mest leste artikler
KI kan ta feil med stor overbevisning – illusjonen om én intelligens
NITO: Arbeidsgivere må følge reglene om overtid
NVE gir første vindkraftkonsesjon på ni år
– «De tradisjonelle» vil fortsette å gjøre det samme, med lavere kostnader. «De smarte» tenker annerledes
Ny metastudie viser at det å fremstå som en ledertype ikke nødvendigvis gir effektiv ledelse.