Nyskaping
Ikea satser på delingsøkonomi
Den svenske møbelgiganten Ikea kjøper oppgavetjenesten TaskRabbit.
Alle som har skrudd sammen mer enn en hylleseksjon fra Ikea har nok lekt med tanken om å betale noen andre for å gjøre det.
Så kom delingsøkonomien.
Man kan nesten ikke finne et selskap som ligger tettere på de mange definisjonene på delingsøkonomi enn TaskRabbit.
Tilbyderne her er villige til å bruke tiden sin til forskjellige typer korte oppdrag som handling, gå tur med hunden eller eller skru sammen et bord fra Ikea, og kjøperne legger ut hva de ønsker gjort og hva de er villige til å betale. Deretter matcher TaskRabbit de to slik at jobben blir gjort.
Ifølge Financial Times har ikke TaskRabbit klart å levere like lovende resultater som de andre delingsøkonomiselskapene, som Uber og Airbnb.
Avisen skriver at Ikea og TaskRabbit allerede har samarbeidet om en møbelsammensetningstjeneste i Storbritannia og USA, men at kjøpet antagelig kommer til å styrke satsingen betydelig. Ikea har også tilbudt tyske kunder ferdige møbler til tross for at forretningsmodellen er basert på at folk setter møblene sammen selv.
Nylige artikler
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Så mange ledere er det i kommunen der du bor
Mest leste artikler
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen