Nyskaping
Ikea vil bli helsirkulære
Endrer forretningsmodellen for å bli mer bærekraftig.
Ikea har satt seg et mål om at hele selskapet skal være en del av et kretsløp innen 2030.
Målet for svensk handel er å jobbe med å oppnå FNs 17 bærekraftsmål.
Et av disse målene er såkalt sirkularitet, tanken om at alle varer inngår i et kretsløp med utvinning, produksjon og gjenbruk.
Det var under et frokostseminar i regi av sensk handel at direktør i Ikea, Jonas Carlehed, fortalte om planene som har fått tilnavnet Cirkulære Ikea.
Ifølge VA er det to ting som trengs for at Ikea skal oppnå målet. Separerbarhet og reparerbarhet.
Det skal være særlig det siste som Ikea har jobbet mest med i det siste, blant annet gjennom å tilby deler som kan fikse ødelagte Ikea-møbler.
Tidligere har Ikea skåret PR- og bærekraftspoeng gjennom å ikke kaste seg på handelsstandens Black Friday-salg. Kunder som dro på møbeljakt denne dagen fikk i stedet utdelt umbraconøkler av Ikeas ansatte slik at de kunne gå hjem og gi sin gamle Ikea-sofa noen ekstra leveår.
Nylige artikler
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Så mange ledere er det i kommunen der du bor
Mest leste artikler
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen