nyheter
Ikke fornøyd med skatten
NHO er ikke fornøyd med sommerens skattedebatt.
Sommerens skattedebatt har ikke vært konstruktiv. Den har bare dreid seg om offentlig sektor og fordeling, mener NHO. Det er viktige temaer, men det er en politisk mangel, selv i et svært rikt land, at man ikke ser fremover på de viktige utfordringene som verdiskapings-Norge står foran i en globalisert verden.
- Mens land i Europa ser etter muligheter for å dempe skattetrykket for individer og næringsliv, går Norge motsatt vei ved å se etter hvordan vi kan øke skattene, sier NHOs administrerende direktør, Finn Bergesen jr på NHO sine nettsider.
- Et viktig element ble ikke gjennomført som lovet. Da utbytteskatten ble innført i forrige periode skulle formuesskatten på arbeidende kapital fjernes. Dette vedtok Stortinget i forrige periode. Skatten det her er snakk om utgjør tre milliarder i året, fortsetter NHO sjefen.
- Dette er å beskatte den kapitalen som står i bedriften, som maskiner og traktorer. Dermed er det arbeidsplassene som faktisk blir beskattet, sier Bergesen.
Nylige artikler
Må man formalisere egen avtale om hjemmekontor?
Sannsynligvis mer bombing av Iran
Hvordan sikrer staten seg den beste sjefen?
Advokat: KI-råd og lav varslingsterskel skaper unødige konflikter i arbeidslivet
Første streik i årets lønnsoppgjør et faktum
Mest leste artikler
Jobb & karriere: Hvordan vite om du skal bli i jobben eller gå videre som leder
Konsekvenser av innleie-innstramminger i bygg- og anleggsbransjen
Hvordan unngå å overbelaste dine mest motiverte ansatte
Hvordan norske toppledere bruker LinkedIn – og lykkes med det
Trine Larsen om å forberede seg på sorte svaner: Uforutsigbarhet i dagens verden