nyheter
Ikke fornøyd med skatten
NHO er ikke fornøyd med sommerens skattedebatt.
Sommerens skattedebatt har ikke vært konstruktiv. Den har bare dreid seg om offentlig sektor og fordeling, mener NHO. Det er viktige temaer, men det er en politisk mangel, selv i et svært rikt land, at man ikke ser fremover på de viktige utfordringene som verdiskapings-Norge står foran i en globalisert verden.
- Mens land i Europa ser etter muligheter for å dempe skattetrykket for individer og næringsliv, går Norge motsatt vei ved å se etter hvordan vi kan øke skattene, sier NHOs administrerende direktør, Finn Bergesen jr på NHO sine nettsider.
- Et viktig element ble ikke gjennomført som lovet. Da utbytteskatten ble innført i forrige periode skulle formuesskatten på arbeidende kapital fjernes. Dette vedtok Stortinget i forrige periode. Skatten det her er snakk om utgjør tre milliarder i året, fortsetter NHO sjefen.
- Dette er å beskatte den kapitalen som står i bedriften, som maskiner og traktorer. Dermed er det arbeidsplassene som faktisk blir beskattet, sier Bergesen.
Nylige artikler
Vet du hvem som er toppsjefer i de 50 største selskapene på Oslo Børs?
En kommisjon for etterpåklokskap og gapestokk etter Epstein
Tviholder på toppsjefene – laveste utskiftning på 17 år
KS: Kommuneøkonomien har blitt bedre
Kvinner i Forsvaret: Den lange veien fra ekskludering til operativ styrke
Mest leste artikler
Overtidsbetaling for deltidsansatte: Hva betyr dommen for arbeidsgivere?
Nå skal Høyesterett klargjøre det ulne begrepet «særlig uavhengig stilling»
Kan ansatte kreve permanent hjemmekontor? Advokatene svarer om rettigheter og vurderinger
Når sjefer får ansvar for å lede flere ansatte påvirker det lederskapet, ifølge norsk studie
Slik kan du jobbe for å prøve å unngå å gå i prosjektfellene: Lær av Martin Revheims erfaringer.