Annonse
nyheter
Ikke vært fullere på syv år
Oljeprisene faller. Det skjer etter at amerikanske myndigheter onsdag ettermiddag offentliggjorde tall som viser at oljelagrene renner over.
Annonse
Et fat olje med levering i april ble omsatt helt ned i 59,20 dollar fatet i New York onsdag klokken 20.00 norsk tid. Det er seks prosent lavere enn fredag.
Prisfallet kommer fordi amerikanske myndigheter opplyste at de amerikanske oljelagrene ikke har vært fullere på syv år.
Det får amerikanske eksperter til å tro at oljeprisen kan komme under 50 dollar fatet i løpet av året.
- Bensin- og oljelagrene vil holde seg over snittet de siste fem årene, sier analytiker James Williams i WTRG Economics til CNBC. - Vi har all den oljen vi trenger, legger han til.
En lavere oljepris er godt nytt for amerikansk økonomi og dermed for amerikanske børser. Likevel er New York-børsen ned de første timene.
Dette skyldes en stadig økt nervøsitet for at renten skal stige. Stiger renten blir som kjent obligasjoner relativt sett billigere i forhold til aksjer, noe som isolert sett skal trekke penger ut av aksjemarkedet og inn i obligasjonsmarkedet.
Klokken åtte i kveld norsk tid er Dow Jones marginalt ned, mens it-tunge Nasdaq er ned 0,3 prosent. Det kan bety at Nasdaq faller for femte dag på rad. Med onsdagens oljenyheter fra USA er det sannsynlig at Oslo Børs får en
dag med nedtur torsdag.
Nylige artikler
Mer korsfestelse, mindre tilgivelse
– Styrene er ikke en vei inn i ledelse
Utlendingsnemnda skal se på 76 saker på ny i lys av dom
Mímir Kristjánsson om truslene: – Det klikket for meg
USAs visepresident til Ungarn bare dager før valget
Mest leste artikler
Hvordan kontorløsninger påvirker sykefravær blant ansatte
Ingvill Kvernmo: Forstå psykososialt arbeidsmiljø - arbeidsgivers ansvar og vanlige misforståelser
Debatt om statens lederlønnssystem: Fremtidige endringer i lønnsoppgjøret
Lønnsoppgjøret 2026: Meklingsstart og streikefare i frontfaget
Truls Liland om god ledelse: Forvalterskap fremfor imperiebygging