Samfunnsansvar
Ingen kritikk mot Mæland i Vimpelcom-saken
Kontroll- og konstitusjonskomiteen har konkludert med at næringsminister Monica Mæland (H) opptrådte korrekt i sin håndtering av statens eierskap i Telenor i den såkalte Vimpelcom-saken.
– Vi fremmer ingen kritikk av statsråden. Tvert imot sier vi at hun har opptrådt korrekt overfor Stortinget, sier komitéleder Martin Kolberg (Ap) til NTB.
Telenor går imidlertid ikke klar av kritikk i innstillingen som ble avgitt torsdag ettermiddag. Kolberg mener selskapets tidligere ledelse har kommet med ufullstendige og til dels uriktige opplysninger til så vel statsråden som Stortinget.
Kolberg har for øvrig selv fått kritikk for håndteringen av saken, ikke minst høringene komiteen inviterte til. Nå framholder Ap-veteranen at et klart flertall på Stortinget slår fast at det var riktig å gjenåpne saken og belyse den «i sin fulle bredde», som han uttrykker det.
– Alle partier, med unntak av Høyre, framholder hvor viktig og riktig det har vært at Stortinget har gjennomgått denne saken, sier Kolberg.
Den delvis statseide telegiganten eier 33 prosent i Vimpelcom, som har erkjent korrupsjon i Usbekistan.
Nylige artikler
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Så mange ledere er det i kommunen der du bor
Mest leste artikler
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen