Samfunn
Islamsk Råd kan miste halalinntekter
Nortura vurderer å droppe samarbeidet med Islamsk Råd Norge om halalsertifisering. Rådet kan dermed miste sin største inntektskilde.
Norturas vurdering kommer i kjølvannet av at Kulturdepartementet besluttet å midlertidig holde tilbake 650.000 kroner i driftsstøtte til Islamsk Råd (IRN), skriver Vårt Land.
– Vi er overhodet ikke tjent med et samarbeid med noen som ikke har tillit fra storsamfunnet, skriver kommunikasjonsdirektør Ellen Flø Skagen i Nortura i en epost. Hun sier selskapet «selvsagt følger nøye med på hva IRN gjør» og hvordan tilliten fra samfunnet er.
Avtalen om halalsertifisering gir IRN inntekter på rundt 1,4 millioner kroner i året og er rådets største inntektskilde. Etter at rådet i mars fikk kritikk for å ha ansatt en kvinne som bruker nikab, vurderte også Nortura om samarbeidet skulle videreføres.
Forsker Sindre Bangstad ved Institutt for kirke-, religions- og livssynsforskning tror det først og fremst er pragmatiske hensyn som ligger bak samarbeidet. Han sier det i dag ikke finnes noen reelle alternativer til å bruke IRN.
– De brukte ganske mange år på å etablere denne ordningen. Det vil ta tid for en eventuell konkurrent å etablere kompetansen som trengs. Dette vet nok Nortura godt.
Nylige artikler
Nå merker også teknologene mer uro i arbeidsmarkedet
Nervøst foran lokalvalg i Frankrike: Uro på ytterfløyene skaper usikkerhet
Statsforetak har mottatt havvind-søknader til ni milliarder kroner: – Stor interesse
Frp advarer mot kjøttavgift: – Vanlige familier vil rammes hardt
Nav anmeldte trygdesvindel for 86 millioner kroner i 2025
Mest leste artikler
Magne Lerø: Økokrim etterforsker Mona Juul og Terje Rød-Larsen for korrupsjon fører neppe fram
Jan Ketil Arnulf om Epstein-nettverket: Dypdykk i makt, korrupsjon og relasjoner
MDG støtter ny finansieringsmodell for sykehus: Regjeringen overkjørt igjen
Hvordan håndtere en ansatt som er varetektsfengslet: Advokatene svarer
Lær å håndtere frykt med mental trening fra toppidretten