jobb og ledelse
Jakten på lytteoppskriften
Kan du få folk til å lytte til deg?
Lederutvikler Dan Bobinski fikk spørsmålet under et mellomlederseminar, og etter lange diskusjoner konkluderte forsamlingen med at du kan ikke «få folk til å lytte til deg». Folk vil riktignok høre deg hvis du snakker, men å lytte er noe annet. Den som lytter forsøker å forstå, og dét er en villet handling. Det er ikke noe du kan tvinge noen til, skriver Bobinski i et innlegg på nettstedet til Management Issues.
Du kan imidlertid gjøre det å lytte til et enklere valg for folk, skriver lederutvikleren. Budskapet ditt må være interessant og verdifullt for den det gjelder. For å få til det må du kjenne ditt publikum.
Et annet tips er: Gi det du ønsker å få. Med andre ord; hvis du ønsker at folk skal lytte til deg, må du først lytte til dem. Dét skaper en atmosfære for den typen interaksjon du ønsker deg.
Noen mennesker vil også vegre seg for å lytte fordi de er usikre, mener Bobinski. Å skulle lytte gjør at de føler seg sårbare, så de forsøker å unngå det. Andre tenker at å forstå er det samme som enighet, og blir av den grunn dårlige lyttere. Oppdager du denne typen hindringer, gjelder det å forsøke å skape en trygg atmosfære med stemme, ordvalg og kroppsspråk.
Nylige artikler
NHO: I tre bransjer har stemningen bedret seg
Ledende samfunnsøkonom mener de rikeste gir for lite – og at de mener for mye
Vi trenger flere prateklubber – men av en annen sort
Fredrik Solvang starter podkast – skal hete Duellen
3,7 millioner kroner samlet inn etter brannen i Krokstadelva
Mest leste artikler
LO/Ap-samarbeid til Høyesterett - strid om bevis i innleiesaken
Kunstig intelligens i norske virksomheter: KI handler om ledelse, ikke IT
Norske ledere advarer: Politisk ustabilitet, mangel på arbeidskraft og KI skaper uro i 2026
Gharahkhani kritiseres etter pride-terror: Debatt om moskeer, skeive og muslimske miljøer
Nicolai Andersen: Hvor sårbart skal Norge bli i KI-alderen? Derfor må vi ha kontroll og alternativer