DP helg
– Jeg håper at folk som deler ut kunstnerstipend leser denne boken
Iram Haq er skuespiller, regissør, forfatter og sanger og har blant annet vunnet flere priser for filmene sine. «Uelsket» er hennes første roman.
Hva handler romanen om?
– Sofia er 39 år gammel, bor i Oslo, er ofte blakk og tilbringer mye tid på Tinder. Da Sofia får et stipend til å lage fotokunst, mistenker hun at juryen gir henne pengene fordi hun er brun og vil at hun skal ta bilder av brune mennesker.
– Det er mange år siden Sofia har hatt kontakt med familien, men en dag ringer moren for å fortelle at faren er alvorlig syk. Kort etter kommer en gammel flamme på besøk til byen, og fyrer opp Sofias evige lengsel etter kjærlighet.
Er det noe i ditt eget liv eller i samtiden som ga deg ideen om å skrive romanen?
– Ønske om mer mangfold inn i kunst og kultur i tiden vi lever i, kombinert med det å være tokulturell, jobbe med film og manus har vært en inspirasjon til denne fortellingen.
Hva er det du vil formidle til dine lesere med denne romanen?
– Jeg ønsker at leseren skal få møte en moderne kvinne som både har styrke, men og svakheter og som har en ny fortelling om det å være flerkulturell enn man ofte har sett og hørt om.
Var det tider med skrivesperre under arbeidet med romanen – i så fall: hva drev deg til å fortsette?
– Det var flere ganger jeg hadde skrivesperre, samtalene med min redaktør ga meg ofte lysten tilbake, og når jeg jobbet innenfra ut klarte jeg å komme inn i skrivinga igjen.
Er det noe spesielt som kjennetegner din måte å jobbe på?
– Det vet jeg ikke, jeg jobber intenst i korte perioder og tar altfor mange pauser, men det er kanskje ikke så unikt.
Hvem har inspirert deg til å bli en bedre forfatter?
– Samtaler og tanker, ellers er jeg jo stor fan av Tove Ditlevsen.
Når skjønte du at du ville bli forfatter?
– Jeg har alltid drømt om å være forfatter, helt siden 12 års alderen.
Nevn én person du håper leser boken – og hvorfor?
– Håper at folk som deler ut kunstnerstipend leser den, det vil de kanskje forstå når de har lest boka.
Finnes det en bok du vil anbefale andre å lese – og hvorfor?
– «Min skyld» av Abid Raja. Fordi den er en viktig bok om å vokse opp som tokulturell i Norge.
Hvilken bok leser du selv, akkurat nå?
– «Like fint å jobbe som å danse» av Hilde Hagerup skal jeg kjøpe i dag og begynne å lese!
Hva skulle du ønske du hadde mer tid til?
– Se ut av vinduet, lese mange bøler, se gode filmer, skape nye historier og gå turer.
Nylige artikler
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Så mange ledere er det i kommunen der du bor
Mest leste artikler
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Vegard Einan i NHO Service og Handel: LOs søksmål om deltid truer den norske arbeidsmodellen