Samfunn
Jensen vred over bruk av Koranen i kirken
Fremskrittspartiets leder Siv Jensen er så rasende over at en sogneprest skal referere fra Koranen i Ellingsrud kirke i Oslo i sin julegudstjeneste, at hun vurderer å melde seg ut av Den norske kirke.
Planen var opprinnelig av norske elever skulle lese fra Koranen under skolegudstjenesten, men heftige protester fra flere foreldre fikk sogneprest Klara Vogl til på endre mening, melder NRK.
Meningen var nå at hun selv skulle lese, men protestene var så kraftige at hun nå bare skal referere fra Koranen. Men dette er heller ikke tilstrekkelig for Siv Jensen ifølge DagenMagazinet.
Sognepresten endret mening etter at biskop Ole Christian Kvarme gikk inn i striden, men uten å pålegge sognepresten å holde Koranen utenfor gudstjenesten.
– Jeg er skuffet over måten Kvarme har håndtert denne saken på. Jeg vurderer seriøst om jeg skal melde meg ut av Den norske kirke. Dette er ikke den kirken jeg har tilhørighet i, sier Frp-lederen.
Hun sier at de som går i kirken, må få oppleve en tradisjonell julegudstjeneste.
– Jeg vil ha meg frabedt at man drar Koranen inn der, sier Jensen. (©NTB)
Nylige artikler
Eksperter: Iran trenger ikke vinne krigen, bare holde ut
Tett og spennende foran folketingsvalget i Danmark
Tilsyn i bare 155 av 18.600 tilfluktsrom i 2025
Virke frykter tunge og detaljerte EU-regler om likelønn
Et rigget spill, også utenfor TV-skjermen
Mest leste artikler
Tilsyns-Norge: Er vi i ferd med å kontrollere hverandre i senk?
Gyda Ellefsplass Olssen kåret til Årets forsvarskvinne 2026
Magne Lerø: Korrupsjonsforvirret Eva Joly med svingslag mot Økokrim
Magne Lerø : Bane Nor forsinkelser: Jernbaneutbygging i krise- Leder svikter
Dette er toppsjefene i de 50 største selskapene på Oslo Børs