Annonse
børs og aksjetips
Johnsen forsvarer aktiv forvaltning av oljefondet
Finansminister Sigbjørn Johnsen (Ap) forsvarer dagens forvaltning av oljefondet, der en liten del av milliardene plasseres i aksjer og verdipapirer som gir økt risiko, men også større potensiell gevinst.
Annonse
Under et seminar onsdag om det som på fagspråket kalles aktiv forvaltning, fikk den norske modellen støtte av fremtredende økonomiske eksperter fra USA og Storbritannia. De ble engasjert av Finansdepartementet i kjølvannet av finanskrisen i 2008 og fondets store tap det året for å vurdere håndteringen og sammensetningen av verdipapirporteføljen.
- Den aktive forvaltningen er svært begrenset og utgjør mindre enn én prosent av det samlede fondet. Men det bør være rom for litt skjønn, og foreløpig har det jo gitt gevinst. Det viser også framstillingen her i dag, sier Johnsen til NTB.
Nylige artikler
EUs tvilsomme strev for å redde Ukraina
Norge, EU og Storbritannia enige om fiskeriavtale
EUs beslag av russiske midler: De Wever alene mot Kommisjonen – men vinner hjemme i Belgia
Økt oppmerksomhet uten politisk betydning
Monument-syndrom og offentlige bevilgninger
Mest leste artikler
Forsvarsmekanismer på arbeidsplassen: Hvordan ledere og ansatte lurer seg selv
Ole Gustav Gjekstad: Ny landslagssjef med fokus på individuell teknikk
Magne Lerø: Trump og EU: Forvirring rundt fredsplanen for Ukraina
Indre Namdal tester ny fastlegemodell: Kommunalt oppgavefellesskap i fokus
Regjeringen skroter lovfestet betalt ferie fra første arbeidsår: Akademikernes leder Lise Lyngsnes Randeberg er skuffet