Næringsliv
Jomfruelig verktøy
Blind høne finner ikke alltid korn. Departementet til Erna Solberg har gjort det mulig for byggebransjen å få gjennom byggesaker enklere og raskere ved hjelp av elektronisk saksbehandling. Men til tross for at dette burde være nyttig for bedriftene og kommunene, benytter de seg ikke av det. Solberg har derfor fått regjeringen med på å bevilge to millioner kroner til å få næringslivet og flere kommuner til å ta i bruk systemet, som går under betegnelsen ByggSøk.
- Vi vil at flere skal erfare at elektronisk byggesaksbehandling gjør prosessen enklere og raskere for brukerne, sier Solberg.
Både fra byggebransjen og kommunene kommer det positive tilbakemeldinger fra den som har tatt systemet i bruke, ifølge kommunal- og regiondepartementet.
Regjeringen har som mål at 150 kommuner skal tilby elektronisk byggesaksbehandling innen 2007, og at 20 prosent av alle byggesøknader sendes elektronisk. Femten kommuner tilbyr i dag tjenesten, blant annet Bergen, Kristiansand, Oslo, Sandnes og Stavanger.
- De to millionene skal brukes til å stimulere kommuner og byggenæringen til å ta i bruk ByggSøk ved å fokusere på fordelene ved å innføre elektronisk behandling av plan- og byggesaker. Enklere og raskere behandling gir reduserte kostnader for alle parter, understreker kommunalminister Erna Solberg. Hun er avhengig av at Stortinget sier ja til forslaget hennes, og bevilger pengene.
Nylige artikler
Sjefer som skaper forvirring
Politzek: I dagens Russland blir 14-åringer sendt til Sibir
Lederens dilemma – forventninger, ansvar og omsorg ved sykemelding
Konkurs veientreprenør skylder 1,9 milliarder kroner
Antall lavtlønte med en heltidsjobb øker
Mest leste artikler
Overtidsbetaling for deltidsansatte: Hva betyr dommen for arbeidsgivere?
Nå skal Høyesterett klargjøre det ulne begrepet «særlig uavhengig stilling»
Kan ansatte kreve permanent hjemmekontor? Advokatene svarer om rettigheter og vurderinger
Når sjefer får ansvar for å lede flere ansatte påvirker det lederskapet, ifølge norsk studie
Slik kan du jobbe for å prøve å unngå å gå i prosjektfellene: Lær av Martin Revheims erfaringer.