Europa
– Kan bli sinte Brexit-forhandlinger
Irlands statsminister advarer mot for høy temperatur før samtalene mellom Storbritannia og EU-lederne.
Statsminister Enda Kenny maner sine kolleger i EU til ikke bli besatte av hva Storbritannia får eller ikke får i Brexit-forhandlingene, skriver The Guardian.
Kenny fortalte en forsamling, bestående av politikere, næringslivsledere, fagforeningsfolk og lokale organisasjoner i Dublin at Storbritannias statsminister Theresa May var enig med ham om at det ikke vil bli noen retur til fortidens grenser etter Brexit.
Temaet for foredraget hans var Brexits innvirkning på Irland, både i nord og sør. Kenny påpekte at han hadde fått forsikringer fra den britiske statsministeren at det ikke vil bli harde fronter mellom den irske rebublikken og Nord-Irland, og at bevaringen av en åpen grende var et viktig element i forhandlingene.
– Hverken jeg eller statsministeren ønsker å begrense folks frihet på begge sider av irskesjøen for å handle, leve, arbeide og reise fritt til øyene her, sa han. Derfor har vi blitt enige om at fordelene ved å ha et felles reiseområde, la han til.
Kenny advarte mot fiendlighet og høy temperatur før det forestående EU-møtet, og oppfordret partene til ikke å la Brexit-spørsmålet føre til at EU mister sin retningssans.
Nylige artikler
Flere alderspensjonister – færre minstepensjonister
Åtte universiteter søker om kjønnskvoter for menn
Sykefraværet er det siste du ser
HR kan ikke vente på å bli invitert i KI-transformasjonen
Støre skimter bred enighet om skolene
Mest leste artikler
Høyesterett strammer inn: Flere kan få krav på overtidsbetaling
KI kan ta feil med stor overbevisning – illusjonen om én intelligens
Henning Bang: Hva skiller gode og dårlige ledergrupper?
– «De tradisjonelle» vil fortsette å gjøre det samme, med lavere kostnader. «De smarte» tenker annerledes
KI i arbeidslivet kan gjøre jobben mer meningsløs