Samfunn
Kan bli ulovlig å gi oppdrag til ideelle aktører
Frykt for at ideelle presses ut av sykehjemmene, ifølge Kommunal Rapport.
Fra 1. juli innføres EUs nye anskaffelsesdirektiv i norsk lov. Mens kommunene i dag kan tildele kontrakter direkte til ideelle aktører og avholde anbudskonkurranser kun for ideelle, har regjeringen lagt til grunn i sitt lovforslag om offentlige anskaffelser, som er opp til debatt i Stortinget torsdag, at det ikke lenger blir mulig å reservere kontrakter til ideelle organisasjoner.
Sosialbyråd i Oslo, Inga Marte Thorkildsen, ønsker å få avklart handlingsrommet for ideelle aktører.
– Vi vil lete etter alle muligheter til å behandle ideelle anderledes enn de kommersielle, sier Thorkildsen til Kommunal Rapport.
Virke-direktør Inger Helene Venås forventer at Stortinget tar grep som sikrer en fortsatt sterk ideell sektor. EUs fortale til direktivet gir landene stor grad av frihet til å organisere sosialtjenestene sine slik de ser seg best tjent med.
Nylige artikler
Politisk svikt gir rasjonering på strøm
Politiledere støtter Frp-forslag – vil utrede kortere politiutdanning
Australia gir Meta, Google og Tiktok et ultimatum: Betal for nyheter eller betal skatt
Sylvi Listhaug fyrer løs – krever mer kuler og krutt
Ny EU-regel: ID-merking av katt blir påbudt, også i Norge
Mest leste artikler
Hvorfor forlater eldre arbeidslivet tidlig? Ny bok av Lisa Wade
Stortinget bremser kjønnsaktivisme i Bufdir: Hva betyr det?
HR Norge: Staten bør trekke seg fra AFP og støtte de som trenger det mest
LO og NHO forsvarer statens bidrag til AFP
Hvordan håndtere varsling før drøftelsesmøte: Arbeidsgivers rettigheter og plikter