Samfunn
Kilde: Trump mener Parisavtalen ikke er juridisk bindende
USAs president Donald Trump mener at Parisavtalen ikke er rettslig bindende og ser etter måter avtalen kan fungere for USA på, sier en kilde i Det hvite hus.
– Hvis presidenten kan finne en måte å gjøre avtalen bra for USA, er jeg sikker på at han er åpen for å potensielt forbli en del av den, sier den anonyme kilden til det tyske nyhetsbyrået DPA.
Den nye amerikanske administrasjonen gjennomgår Parisavtalen, og president Donald Trump, som har uttrykt sterk skepsis til klimaavtalen, er ventet å komme med avgjørelsen om USA forblir en del av den etter et G7-møte neste uke.
– Hvis han føler at det er en avtale der andre land ikke gjør noe og opprettholder høye utslippsnivå, og det fører til restriksjoner for amerikansk industri, da kommer han til å gå ut av avtalen, sier kilden videre.
Parisavtalen, som ble inngått under Obama-administrasjonen i desember 2015, har som mål å holde den globale oppvarmingen under 2 grader og prøve å begrense temperaturøkningen til 1,5 grader.
Nylige artikler
Politisk svikt gir rasjonering på strøm
Politiledere støtter Frp-forslag – vil utrede kortere politiutdanning
Australia gir Meta, Google og Tiktok et ultimatum: Betal for nyheter eller betal skatt
Sylvi Listhaug fyrer løs – krever mer kuler og krutt
Ny EU-regel: ID-merking av katt blir påbudt, også i Norge
Mest leste artikler
Hvorfor forlater eldre arbeidslivet tidlig? Ny bok av Lisa Wade
Stortinget bremser kjønnsaktivisme i Bufdir: Hva betyr det?
HR Norge: Staten bør trekke seg fra AFP og støtte de som trenger det mest
LO og NHO forsvarer statens bidrag til AFP
Hvordan håndtere varsling før drøftelsesmøte: Arbeidsgivers rettigheter og plikter