Annonse
Samfunnsansvar
Kina lover å slå ned på falske vaksiner - svart marked verdt mange hundre milliarder
Annonse
Kinesiske myndigheter lover å slå ned på det svarte markedet for vaksinesalg, etter avsløringen en skandale som omfatter salg av ulovlige vaksiner for 754 millioner kroner.
Legemiddeltilsynet i Shandong-provinsen, hvor store deler av salget har foregått, sier at de skal jobbe sammen med politiet og helsedepartementet for å inspisere vaksinelagre for å finne ut hvor de falske partiene har endt opp.
Ifølge lokalt politi har en mor og en datter i Shandong kjøpt vaksiner på ulovlig vis og solgt dem videre til selgere over hele landet. Vaksinene skal ifølge politiet ha blitt laget av godkjente produsenter, men de ble ikke oppbevart og transportert under riktige temperaturforhold, noe som kan føre til alvorlige bivirkninger og i verste fall død hos pasienter som bruker dem.
– Vi vil undersøke grundig alle spor i denne saken og så snart vi er kommet til bunns i den, vil vi straffe de som har brutt loven hardt, skriver mat- og legemiddelmyndighetene i Shandong på sine nettsider.
Nylige artikler
Varsler klaget inn ulovlig forsvarskjøp – fikk sparken
Gud høyere opp på dagsordenen
Per Axel Koch går av som konsernsjef
Trekker YS inn i klagesak mot LO: – Utidig og helt uten fundament å koble YS til denne saken
Kommunene oppfyller ikke lovpålagte krav til sikkerhet
Mest leste artikler
Hva skjer i hjernen ved stress, og hvordan påvirker det beslutninger og lederskap?
Politiets IT-enhet gikk fra 30 nyansettelser av nyutdannede og ingen plan til 600 søkere og mye læring
Slik kan staten beholde unge medarbeidere: Fem råd til statlige arbeidsgivere
Maria Walberg: Ledere skal få støtte fra Nav når ansatte er syke og sykefraværet skal ned
Støre og norsk utenrikspolitikk: Kan han gjøre det Listhaug ikke kan?