Samfunn
Kinas økonomiske vekst stagnerer
Kinas økonomi vokste 6,5 prosent i tredje kvartal. Det er den svakeste veksten verdens nest største økonomi har hatt siden første kvartal i 2009.
6,5 prosent vekst er 0,2 prosentpoeng dårligere enn resultatmeldingen fra andre kvartal, men tallet er likevel i tråd med myndighetenes mål for 2018.
USAs innføring av toll på kinesiske varer pekes ut som en av årsakene til nedgangen i veksten.
Torsdag kveld ble det kjent at kinesiske myndigheter har rettet en forespørsel til Verdens handelsorganisasjon (WTO) om de kan sette ned en ekspertgruppe som skal fastslå lovligheten av USAs innføring av toll på stål og aluminium, skriver Reuters. Kina mener tollinnføringen er en handling som «kraftig undergraver multinasjonale handelsregler».
USA innførte 23. mars tilleggstoll på utvalgte stål og aluminiumsprodukter på henholdsvis 25 og 10 prosent for å beskytte egen industri. Noen måneder senere, i juni, innførte Trump 25 prosent toll på over 1.100 kinesiske produkter, som blant annet telekomutstyr og kjemiske produkter. Kina svarte med å øke tollen på amerikanske produkter, blant annet biler, sjømat og landbruksprodukter.
I september trappet Trump opp handelskrigen ved å heve tollsatsene på en rekke andre kinesiske produkter, noe myndighetene i Beijing straks svarte på.
Til tross for økte tollsatser eksporterte Kina for mer enn noen gang til USA i september og fikk et rekordhøyt handelsoverskudd. Kina eksporterte varer i september for 1.856 milliarder kroner, en økning på 14,5 prosent fra samme måned i fjor. Importen var på 1.596 milliarder kroner, en økning på 14,3 prosent.
Nylige artikler
Satte støkk i kommunetoppene: Professor vil ha mer, ikke mindre stat
Helsereformutvalget: Skal se på alt, også foretaksmodellen
Noen ledere vil faktisk ikke være ledere mer
2026 – de sterke lederes jubelår
Ledere tar grep
Mest leste artikler
Frank Gran om arbeidsmiljølovens nye krav: Politiets utfordringer i 2026 fører til lovbrudd
Noen ledere velger operative roller over lederstillinger
Magne Lerø: Slik sprenger sikkerhetskrav offentlige budsjetter i Norge
LO og Ap-regjeringens samarbeid irriterer andre parter i arbeidslivet
Arbeidstilsynet lover mer veiledning etter kritikk fra arbeidsgivere